Ile zarabia operator koparki?
2014-01-31 01:07
Operator koparki © Daniel Ernst - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile zarabia ratownik medyczny?
Operatorem koparki można zostać dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu. Jak stanowi rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczaseksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, maszyny robocze, w tym również koparki, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Na kurs dla operatorów koparek mogą być przyjęte osoby które mają wykształcenie przynajmniej podstawowe, ukończyły 18 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora maszyn (niezbędne jest odpowiednie zaświadczenie lekarskie).
Szkolenie operatorów koparek obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna obejmuje zagadnienia z zakresu dokumentacji technicznej maszyn roboczych, bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji maszyn roboczych, technologii wykonywania robót ziemnych, użytkowania i obsługi maszyn roboczych. Część praktyczna kursu szkolenia obejmuje naukę eksploatacji maszyn roboczych w różnych warunkach terenowych i technologicznych (listę ośrodków mających uprawnienia do szkolenia operatorów koparek można znaleźć na stronie Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn prowadzonego prze wspomniany Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego).
Po odbytym kursie chętny do wykonywania zawodu operatora koparki musi zdać egzamin. Organizatorem egzaminu jest ośrodek szkolenia, który ma m.in. zapewnić maszyny i poligon do przeprowadzenia egzaminu praktycznego, zapewnić obecności przy egzaminie praktycznym instruktorów dla każdej z maszyn, przygotować listy kandydatów zgłoszonych do egzaminu praktycznego oraz wnioski kandydatów o przeprowadzenie sprawdzianu. Osoby przystępujące do egzaminu praktycznego muszą być mieć odpowiednie ubrania robocze oraz wymagany sprzęt ochrony osobistej.
Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu praktycznego i egzaminu teoretycznego. Egzamin praktyczny jest zdawany jako pierwszy i jego pozytywny wynik jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu teoretycznego.
Uprawnienia dla operatorów różnicują się w zależności od rodzaju i wielkości maszyny. W przypadku koparek jednonaczyniowych klasa III obejmuje koparki o pojemności naczynia do 0,8 m. sześc., klasa II do 1,5 m. sześc., klasa I - wszystkie typy. W koparkoładowarkach i koparkospycharkach nie ma podziału na klasy - zdany egzamin upoważnia do pracy na wszystkich typach. Z kolei w przypadku ładowarek jednonaczyniowych III klasa obejmuje maszyny o pojemności naczynia do 2,5 m. sześc., II klasa - do 5 m. sześc., I klasa - wszystkie typy.
fot. Daniel Ernst - Fotolia.com
Operator koparki
Oczywiście operatorów koparek dotyczy również obowiązek posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii (kat. L czyli na maszyny wolnobieżne i/lub H – na pojazdy gąsienicowe – jeśli koparka jest na podwoziu gąsienicowym).
Zarobki
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)