eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaIle zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

2014-01-28 13:49

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy © berc - Fotolia.com

O zawodzie tym i zarobkach osób go wykonujących krążą legendy. To praca nie dla każdego, wymaga pewnych wrodzonych cech charakteru, a i jej wykonywanie wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi. Przedstawiciele handlowi, bo to o nich mowa, ciężko pracują na swoje pensje, a te są tak różne, jak firmy dla których handlowcy pracują. Ile więc zarabia przedstawiciel handlowy?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Przedstawiciel handlowy to rodzaj handlowca. Nie pracuje jednak w sklepie czy za biurkiem, a aktywnie kontaktuje się z klientami (również potencjalnymi) docierając do nich bezpośrednio. To poniekąd połączenie funkcji akwizytora, doradcy handlowego, konsultanta a czasami również i dostawcy. Jakie obowiązki z reguły mają przedstawiciele handlowi? Po pierwsze zajmują się pozyskiwaniem nowych klientów na różnego rodzaju towary czy usługi, w wielu przypadkach obsługują również dotychczasowych klientów. Do innych obowiązków przedstawicieli handlowych należy również pielęgnowanie i rozwijanie relacji z klientami - ta sfera działalności to już typowy element marketingu, a nie samej sprzedaży. Przedstawiciele handlowi wspierają w ten sposób proces sprzedaży, poprzez - na przykład - bezpośrednie szkolenia, przekazywanie materiałów informacyjnych i szkoleniowych. Zakresy obowiązków przedstawicieli handlowych są oczywiście mocno zróżnicowane - zależą od branży, firmy dla której pracuje dany przedstawiciel, lokalnego rynku, rodzaju sprzedawanych towarów czy usług.

Wymagania

Wymagania wobec przedstawicieli dzielą się najogólniej na umiejętności "twarde" i "miękkie". Kwalifikacje "twarde" to najczęściej odpowiednie wykształcenie, związane z branżą w której przedstawiciel chce pracować (np. wykształcenie medyczne, budowlane, telekomunikacyjne, informatyczne, nauczycielskie). Wśród kwalifikacji "miękkich" prym wiodą te związane z umiejętnościami interpersonalnymi - łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności negocjacyjne i perswazyjne, miła aparycja, wygląd i zachowanie wzbudzające zaufanie. Ponieważ na ogół praca przedstawiciela handlowego wiąże się z koniecznością odwiedzania klientów, kandydat do tej pracy powinien mieć prawo jazdy i być w miarę dobrym kierowcą.

Zatrudnienie

Przedstawiciele handlowi zatrudniani są na różnorakich warunkach. Od umów o pracę, poprzez różnego rodzaju umowy cywilne (zlecenia, o dzieło), a także jako zewnętrzne firmy prowadzące samodzielną działalność gospodarczą. Oczywiście w zależności od formy zatrudnienia zmieniają się koszty działalności oraz przychody z niej.
Przedstawiciele handlowi zatrudnieni na umowę pracę dość często otrzymują służbowy samochód, telefon komórkowy, notebooka lub tablet z dostępem do firmowego systemu obsługującego zamówienia. Przedstawiciele zatrudnieni w innych sposób już raczej nie mogą liczyć na takie wyposażenie – częstokroć muszą sfinansować je sami.

Jednak bez względu na formę zatrudnienia, branżę, firmę dla której pracuje przedstawiciel, wymaga się od niego tylko jednego tylko jednego – dobrych wyników sprzedażowych, a od nich zależy jego wynagrodzenie.

Płace

Wszyscy przedstawiciele handlowi znają chyba pojęcie celu sprzedażowego, czyli popularnego „targetu”. To poziom sprzedaży który przedstawiciel na ogół musi wypracować by liczyć na np. premie, dodatkowe bonusy czy – częstokroć – kontynuowanie pracy. Nie da się ukryć, że wynagrodzenie przedstawicieli handlowych zależy niemal wyłącznie od poziomu sprzedaży, jest więc w mniejszym lub większym stopniu prowizyjne. Poziom zarobków zależy już od konkretnej branży, inne są zarobki w branży towarów szybko zbywalnych (FMCG), inne w „budowlance”, jeszcze inne w segmencie farmaceutycznym. Duży wpływ na zarobki przedstawiciela handlowego ma również rejon który obsługuje – czy są w jego obszarze duże miasta (FMCG, branża medyczna), wsie, szpitale, nowe budowy (branża budowlana).

Nie da się ukryć, że głównym atutem doświadczonego handlowca jego wizytownik czy książka adresowa w telefonie. Bowiem to osobiste kontakty są największym kapitałem – w zależności od branży w której działa przedstawiciel znajomości z lekarzami, ordynatorami, szefami aptek dyrektorami handlowymi, kierownikami czy właścicielami sklepów, kierownikami budów, inżynierami budów, projektantami, architektami, dyrektorami szkół. Przedstawiciel handlowy z własną, bogatą książką kontaktów jest bardzo cennym nabytkiem i taki najczęściej może liczyć na dość wysokie wynagrodzenia.

Ile więc zarabia przedstawiciel handlowy? Rozpiętość zarobków jest bardzo wysoka – od kwot na poziomie płacy minimalnej (a i to wypłacanych na podstawie umów „śmieciowych”), po zarobki na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie (branża medyczna czy budowlana w niektórych rejonach). Prawdziwe legendy krążą o zarobkach przedstawicieli handlowych firm farmaceutycznych, lecz oni sami przyznają, że ich praca nie jest tak bardzo satysfakcjonująca finansowo, jak to opisują popularne media. Faktem jest jedno: płace zależą od poziomu sprzedaży i operatywności samego przedstawiciela.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zarobki, płace, handel, praca, przedstawiciel handlowy
Ile zarabia operator koparki?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • gdzie dobrze zarabiać?

    mankell / 2015-01-05 04:05:08

    To wszystko zależy, przedział jest bardzo duży. Trzeba umieć znaleźć sobie odpowiednich partnerów. Mi się na przykład udało, wspólpracuję z grupą Expert DRB i mam z tego całkiem duże możliwości rozwoju, nabrania doświadczenia na dużym rynku oraz bardzo dobre prowizje. Wiem zresztą, że wciąż potrzebują współpracowników, więc polecam http://pracaodszkodowania.blogspot.com/ odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Siła sprzedaży

    Nikodemus / 2016-09-30 14:16:37

    Inwestycja w siły sprzedaży to inwestycja w sukces firmy, dlatego warto porządnie zastanowić się nad wysokością wynagrodzenia. Istnieje kilka czynników niewymienionych w artykule, więcej można dowiedzieć się tutaj: https://odeela.com/pl/blog/sily-sprzedazy-ile-powinny-zarabiac.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: