Relokacja: jakie korzyści zawodowe i osobiste?
2014-01-21 09:55
Jakie korzyści płyną z relokacji? © NAN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor SSC/BPO a relokacja
Kiedy zachodzi potrzeba relokacji?Są trzy główne powody takich działań:
- Pierwszy z nich występuje, gdy to pracodawcy zależy na znalezieniu specjalisty w danej dziedzinie. Być może w jego regionie nie ma odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, dlatego musi poszerzyć obszar swoich poszukiwań. Wtedy to w jego obowiązku leży zapewnienie takiemu pracownikowi jak najlepszych warunków, jest skłonny do ustępstw na rzecz nowego pracownika. Firmy coraz częściej są w stanie zaryzykować i wziąć na siebie koszty związane z przeprowadzką pracownika oraz jego rodziny, byle by tylko zyskać osobę o wysokim poziomie umiejętności.
- Kolejnym powodem jest chęć przeszkolenia pracowników. Tutaj można przedstawić dwa kierunki postępowania. Pierwszy to chęć zapewnienia dobrze rokującym pracownikom możliwości sprawdzenia się na większym, a nawet międzynarodowym rynku. Jeżeli firma ma zasięg międzynarodowy to wyjazd za granicę okaże się świetną szkołą życia. Korzyści są obustronne, firma zyskuje pracownika, który kompetencjami wykracza poza polskie standardy, a wydelegowana osoba - cenne doświadczenie. Drugi kierunek jest przeciwny: nowo otwarte filie firm sprowadzają, z tych już dobrze prosperujących pracowników z doświadczeniem, żeby przeszkolili dopiero co przyjęte osoby. Taki szkoleniowiec właściwie robi przysługę swojej firmie, więc może oczekiwać szczególnych wyrazów wdzięczności w postaci większego wynagrodzenia.
- Jest jeszcze trzecia sprawa – pracownicy, którzy sami, z różnych powodów (większych zarobków, prestiżu firmy, czy nawet powodów osobistych) aplikują na stanowiska poza swoim miejscem zamieszkania. Zdarza się im nawet zwyczajnie nie doczytać ogłoszenia. Później spytani przez pracodawcę, czy są zdecydowani na przeprowadzkę, oczywiście wyrażają taką chęć, ale tylko w przypadku, gdy firma udzieli im pomocy i wsparcia finansowego. Jeżeli to my staramy się o pracę w innym mieście, nie możemy oczekiwać od pracodawcy, że pokryje koszty ewentualnej przeprowadzki lub potraktuje nas ulgowo. W takiej sytuacji jesteśmy tak samo traktowani, jak w trakcie każdego innego procesu rekrutacyjnego. Powinniśmy przekonać pracodawcę, że będziemy właściwą osobą na tym stanowisku.
fot. NAN - Fotolia.com
Jakie korzyści płyną z relokacji?
Poza pozytywnymi aspektami, relokacja wiąże się również ze stresem. Wyjazd do nowego miasta, a tym bardziej kraju wymaga wyjątkowych umiejętności adaptacyjnych. Obce środowisko, otoczenie, a także kraj lub kultura, w której dość szybko trzeba się odnaleźć i zacząć sprawnie funkcjonować, to ogromna zmiana w naszym życiu.
Twoja firma powinna zagwarantować ci pomoc na najwyższym poziomie. W dużych korporacjach o międzynarodowym zasięgu wyznaczani są specjaliści, którzy towarzyszą i wspierają cię w całym procesie relokacji. Specjaliści ci zajmują się przygotowaniem kandydata do wyjazdu, a także jego rodziny (jeżeli ją również obejmuje przeprowadzka). Przygotowanie dotyczy zapoznania z kulturą kraju, naukę języka, oraz dogranie wszystkich formalności i szczegółów związanych z wyjazdem. Wszystko po to, by w jak największym stopniu ograniczyć pracownikowi stres i uniknąć szoku kulturowego.
Jeżeli organizujesz taki wyjazd na własną rękę możesz skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która ułatwi ci przejście przez ten skomplikowany proces. W Polsce można znaleźć ogłoszenia firm oferujących pomoc obcokrajowcom przyjeżdżającym do Polski w delegację oraz chcącym przeprowadzić się na stałe. Pomoc ta ma bardzo szeroki zasięg: od przywitania na lotnisku, dostarczenia mapy, rozmówek, pomoc w zakwaterowaniu, znalezieniu pracy, po załatwienie wizy lub przedszkola dla dziecka.
Relokacja niesie ze sobą spore wyzwanie, ale także liczne korzyści. Jest szansą na zdobycie nowego, cennego doświadczenia zarówno zawodowego jak i życiowego. Przeprowadzka może zmienić nasze życie. Wielokrotnie okazuje się, że fascynacja nowym miastem lub krajem jest się tak duża, że ludzi decydowali się na porzucenie swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jednak przed podjęciem decyzji o wyjeździe nawet czasowym, należy cię dokładnie zastanowić i przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.
oprac. : Katarzyna Rolnik / JOBS.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)