Ile zarabia stewardessa?
2013-12-28 23:44
Stewardessa © Tyler Olson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile zarabia policjant?
Wbrew wielu powszechnym opiniom, w celu wykonywania pracy stewardessy nie należy mieć wykształcenia wyższego. To nie wykształcenie decyduje o możliwości wykonywania tego zawodu, ale zestaw kompetencji i umiejętności kandydatki. Nie wszystkich umiejętności można się nauczyć, część cech niesłychanie przydatnych w wykonywaniu zawodu stewardessy wynika raczej z cech charakteru, niż ze zrealizowanej ścieżki edukacyjnej. Choć część niektórych cech można jednak wyrobić ciężką pracą nad sobą.Jaka powinna być stewardessa?
Co może zdziwić niektórych panów, kandydatka do zawodu stewardessy nie musi być olśniewającej urody, nie musi mieć figury modelki. Oczywiście powinna być kobietą raczej elegancką, schludną, zadbaną i bez defektów wyglądu czy urody (bez widocznych tatuaży czy piercingu). Najistotniejszym warunkiem jest wprawne posługiwanie się językami obcymi. Im więcej kandydatka zna języków, tym oczywiście lepiej (minimum to dwa języki obce). Warto, gdy - przynajmniej na etapie wstępnej selekcji - może swoje umiejętności potwierdzić uznanymi certyfikatami. Oczywiście o rzeczywistych umiejętnościach rozstrzyga rozmowa kwalifikacyjna, ale by na nią zostać zaproszonym, warto już wcześniej mieć potwierdzone kwalifikacje językowe.
Ważne są również odpowiednie warunki fizyczne. Jak już wspomniano, nie uroda modelki, ale duża wytrzymałość fizyczna, odpowiedni wzrost (a raczej związany ze wzrostem maksymalny zasięg ramion, co wynika z konieczności sięgania do różnego rodzaju schowków). Po co stewardessie duża wytrzymałość i sprawność fizyczna? Odpowiedź na to pytanie wynika choćby z obserwacji pracy jaką wykonuje. Podczas każdego rejsu większość swoich obowiązków wykonuje na stojąco, przebieżając podczas lotu wielokrotność długości kabiny pasażerskie. Przy dłuższych lotach jest to dystans wielu, wielu kilometrów. Pomoc pasażerom w zapinaniu pasów, pomoc przy obsłudze schowków czy serwowanie posiłków to także czynności mocno obciążające dla kręgosłupa. Nie da się więc ukryć, że praca stewardessy to znaczny wysiłek fizyczny.
Ale wytrzymałość fizyczna to nie wszystko. Stewardessa musi również wykazywać się dużą wytrzymałością na stres, czyli wytrzymałością psychiczną. W czasie pracy zdarzają się bowiem dość często incydenty niebezpieczne lub mocno stresujące. Wachlarz takich stresujących sytuacji jest bardzo szeroki - od awarii technicznych, zakłóceń lotu (np. spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi), po trudnych, agresywnych, czy nawet mocno pijanych pasażerów. Stewardessa powinna być również osobą zdecydowaną, zdolną psychicznie zapanować nad pasażerami. Umiejętność taka przydaje się w sytuacjach nietypowych lub zagrożenia, pozwala bowiem na "okiełznanie" krewkich pasażerów czy opanowanie np. paniki na pokładzie.
Stewardessa powinna być również osobą w miarę pogodną, skłonną do pomocy oraz lubiącą się uśmiechać. Truizmem jest bowiem to, że ładny uśmiech znacznie ułatwia "rozładowanie" wielu sytuacji, również konfliktów. Nie do przecenienia jest również umiejętność funkcjonowania przy małej ilości snu czy częstym zmienianiu stref czasowych.
Osoba chcąca zostać stewardessą powinna również lubić uczenie się i doskonalenie zawodowe. Wykonywanie tego zawodu wiąże się bowiem z licznymi szkoleniami i kursami (prawo lotnicze, procedury obowiązujące przed lotem i na lotnisku, pierwsza pomoc).
A ile zarabia?
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)