Wynagrodzenia w 2012 roku w firmach polskich i zagranicznych
2013-12-12 00:20
Wynagrodzenia w 2012 roku w firmach polskich i zagranicznych © chruma - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Podstawowe informacje na temat zarobkówWedług przeprowadzonego badania mediana wynagrodzeń całkowitych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego wyniosła 5 500 PLN. Jedna czwarta osób zatrudnionych w tego typu podmiotach otrzymywała pensje przekraczające kwotę 9 400 PLN. Dla porównania płace pracowników w polskich organizacjach ukształtowały się na poziomie 3 470 PLN i 25% z nich zarabiało powyżej 5 300 PLN.
Mediana wynagrodzeń specjalistów w firmach zagranicznych wyniosła 5 500 PLN. Była zatem o 53% wyższa niż ta odnotowano w odniesieniu do przedsiębiorstw z przewagą kapitału polskiego (3 600 PLN). Szczegółowe dane na ten temat zawiera wykres numer 1.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite brutto na poszczególnych szczeblach zarządzania
Jak się okazuje pensje połowy osób zatrudnionych w polskich firmach nie zmieniły się w stosunku do 2011 roku. 31% badanych stwierdziło nawet, iż ich sytuacja zarobkowa uległa polepszeniu. Wśród pracowników zagranicznych organizacji aż 51% zadeklarowało, iż ich wynagrodzenie się zwiększyło, a według 38% z nich płace pozostały na tym samym poziomie.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Wysokość wynagrodzenia całkowitego brutto w stosunku do 2011 roku
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
Branża oraz województwo, w którym działała organizacja
Wśród firm z przewagą kapitału zagranicznego najwyższe zarobki odnotowano w branży IT. Ukształtowały się one na poziomie 7 592 PLN i były o 52% wyższe niż te zaobserwowane w polskich organizacjach (5 000 PLN). Zdecydowanie niższa mediana wynagrodzeń dla obu rodzajów przedsiębiorstw miała miejsce w kulturze i sztuce. W przypadku zagranicznych podmiotów wyniosła ona 4 000 PLN, a w firmach z przewagą kapitału polskiego – 2 900 PLN. Szczegółowe dane na temat zarobków w wybranych branżach zawiera tabela numer 1.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite brutto w wybranych branżach
Pojawiły się również pewne dysproporcje w zarobkach oferowanych w różnych regionach Polski. Zarówno w przypadku polskich jak i zagranicznych przedsiębiorstw najwyższą medianę wynagrodzeń odnotowano w województwie mazowieckim. Wyniosła ona odpowiednio 4 500 oraz 7 200 PLN. Zdecydowanie niższe płace zaobserwowano na Podlasiu (3 000 oraz 4 000 PLN) i Lubelszczyźnie (2 800 oraz 4 018 PLN).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Wynagrodzenia całkowite brutto w wybranych województwach
oprac. : Patrycja Grzesińska / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)