eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia 2012 osób o różnym wykształceniu

Wynagrodzenia 2012 osób o różnym wykształceniu

2013-12-03 13:28

Wynagrodzenia 2012 osób o różnym wykształceniu

Wynagrodzenia osób o różnym wykształceniu © RoyStudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W największych miastach Polski najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim, najmniej natomiast osoby, które ukończyły szkoły zawodowe - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Przeczytaj także: Branża IT najlepiej opłacana

Kobiety otrzymywały mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni ze względu na zdobyte wykształcenie. W grupie osób z wykształceniem wyższym (zawodowe, niepełne, magisterskie, magisterskie inżynierskie) wynagrodzenia mężczyzn są wyższe przeciętnie o 38% niż wynagrodzenia kobiet. W grupie osób bez wykształcenia wyższego wskaźnik ten wynosi 24%.

Krzywa przedstawiająca wynagrodzenia kobiet o różnym wykształceniu jest bardziej płaska, niż ta dotycząca mężczyzn. Oznacza to, że zarobki kobiet są mniej zróżnicowane niż mężczyzn. Kobieta z dyplomem magistra zarabiała w 2012 roku przeciętnie 2,11 razy więcej niż kobieta z wykształceniem zasadniczym zawodowym. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten wyniósł 2,20.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn o różnym wykształceniu w największych miastach w Polsce w 2012 roku

Zarobki kobiet są mniej zróżnicowane niż mężczyzn. Kobieta z dyplomem magistra zarabiała w 2012 roku przeciętnie 2,11 razy więcej niż kobieta z wykształceniem zasadniczym zawodowym.


Wynagrodzenia osób o różnym wykształceniu pracujących w największych miastach w Polsce przedstawiono na wykresie 4. W 2012 roku absolwenci studiów magisterskich najwięcej zarabiali w Warszawie (6 778 PLN) oraz w Gdańsku, Wrocławie i Krakowie (po 5 000 PLN). Najniższe wynagrodzenia magistrów odnotowano natomiast w Łodzi (4 150 PLN). Podobnie wygląda geograficzne zróżnicowanie zarobków osób o niższym wykształceniu.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia osób o różnym wykształceniu w największych miastach w Polsce w 2012 roku

W 2012 roku absolwenci studiów magisterskich najwięcej zarabiali w Warszawie (6 778 PLN), a najmniej w Łodzi (4 150 PLN).



Najmniejsze różnice w płacach na poszczególnych szczeblach zarządzania w 2012 roku były charakterystyczne dla pracowników szeregowych i specjalistów. Pracownik szeregowy z wykształceniem podstawowym zarabiał przeciętnie 2 200 PLN. Osoba zatrudniona na tym samym szczeblu, ale legitymująca się wykształceniem magisterskim zarabiała 2 850 PLN. Największe zróżnicowanie wynagrodzeń było charakterystyczne dla najwyższego szczebla – dyrektorów i członków zarządu. Choć co ciekawe, najniższe wynagrodzenie na tym szczeblu otrzymywały osoby z wykształceniem średnim (7 300 PLN). Zrządzający z wykształceniem wyższym magisterskim zarabiały w 2012 roku 12 600 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia osób na poszczególnych szczeblach zarządzania w 2012 roku (wynagrodzenia brutto w PLN)

Pracownik szeregowy z wykształceniem podstawowym zarabiał przeciętnie 2 200 PLN. Osoba zatrudniona na tym samym szczeblu, ale legitymująca się wykształceniem magisterskim zarabiała 2 850 PLN.



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
Przeczytaj także: Luka płacowa w 2023 roku Luka płacowa w 2023 roku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: