eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaUrlop macierzyński i rodzicielski 2014

Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

2013-11-27 01:27

Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

Młodzi rodzice © drubig-photo - Fotolia.com

W czerwcu 2013 roku weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego czy szerzej - rodzicielskiego. W 2014 roku wszyscy młodzi rodzice będą korzystać z urlopu na nowych zasadach.

Przeczytaj także: Urlop rodzicielski 2014

Jedną z zasadniczych zmian w stosunku do obowiązującego wcześniej prawa jest wprowadzenie instytucji urlopu rodzicielskiego

W 2014 roku po urodzeniu się dziecka rodzice będą mogli skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar wszystkich części urlopu, które można wykorzystać po urodzeniu dziecka, wyniesie nawet 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka. Przy ciąży mnogiej czas ten wydłuża się o kolejne tygodnie, a urlop może trwać od 65 do 71 tygodni (w zależności od liczby dzieci). Sam urlop macierzyński to 20 tygodni plus 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Sześć tygodni urlopu będzie można wykorzystać jeszcze przed porodem.

Pozostałe 26 tygodni to urlop rodzicielski - przysługuje on obojgu rodzicom, czyli będzie mogła z niego korzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 oraz ci, którzy po tej dacie adoptowali dziecko, lub utworzyli dla niego niezawodową rodzinę zastępczą. Urlop rodzicielski można wykorzystać jednorazowo lub podzielić na części (maksymalnie trzy). Takie rozwiązanie ma na celu poprawę sytuacji zawodowej kobiet, przy równoczesnym umożliwieniu ojcom osobistego zajęcia się dzieckiem.

Warunkiem korzystania z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego jest pozostawanie w stosunku pracy lub też opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (czyli np. osobom samozatrudnionym lub pracującym na umowę-zlecenie).

Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, złożony nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. W przypadku skrócenia tego terminu pracodawca może - ale nie musi - udzielić urlopu. Wniosek złożony prawidłowo i z zachowaniem wspomnianego terminu jest natomiast dla pracodawcy wiążący.

Urlopy macierzyńskie i rodzicielskie związane są z otrzymywaniem zasiłku z tytułu pozostawania na tychże urlopach. Jego wysokość zależy od zadeklarowanej długości przerwy w pracy. Jeśli matka bądź rodzice od razu zdecydują się na pełne wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, osoba pozostająca na nim będzie otrzymywać przez cały okres 80 procent wynagrodzenia. Przy deklaracji skorzystania z półrocznego urlopu będzie to 100 procent. Jeśli rodzice będą chcieli jednak po upływie 26 tygodni przedłużyć czas pozostawania z dzieckiem, za drugą część urlopu będzie przysługiwało 60 procent wynagrodzenia.

Kolejną nowością jest możliwość łączenia urlopu z pracą na pół etatu - wówczas przysługuje połowa wysokości zasiłku należnego przy całkowitej rezygnacji z pracy. Powrót do pracy w niepełnym wymiarze czasu będzie jednak wymagał zgody pracodawcy, który może odmówić.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: