Networking a poszukiwanie pracy
2013-11-18 09:48
Networking a poszukiwanie pracy © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Szukanie pracy latem w 4 krokach
Jak jednak zacząć? Najlepiej - krok po kroku. Zacznij od ludzi, których znasz – w pracy i życiu prywatnym. Miej oczy szeroko otwarte i wyłapuj informacje, które mogą przynieść Ci korzyść. Bądź otwarty na innych, mniej mów, a więcej słuchaj.Jakie są korzyści networkingu?
Wiele dobrych posad nie jest ogłaszanych w gazetach czy na portalach kariery. Wiadomości przekazywane są z ust do ust, a im wyższa pozycja, tym częściej ma to miejsce. Nawet jeśli oferta pracy jest oficjalnie ogłoszona, znajomość z kimś z firmy rekrutującej może przynieść Ci korzyści. Może akurat ta osoba będzie przeprowadzać z Tobą rozmowę, co z pewnością odejmie Ci trochę stresu, albo będzie mogła szepnąć parę dobrych słów na Twój temat do osób prowadzących rekrutację.
Networking opiera się na kilku zasadach, według których trzeba postępować:
- Liczy się pierwsze wrażenie – zarówno w czasie bezpośredniego spotkania, jak i rozmowy przez telefon czy przez e-maile.
- Nie pytaj bezpośrednio o pracę – networking to nie jarmark pracy, ale możliwość zdobycia potencjalnie przydatnych dla nas informacji.
- Dawaj i bierz – networking to wymiana obustronna, nie istnieje coś takiego jak darmowy lunch.
- Zbuduj bazę – wyszukaj informacje o swoich kontaktach zanim się z nimi spotkasz.
- Myśl wszechstronnie – postaraj się poszerzać swoje kontakty o nowych ludzi, zwłaszcza spoza Twojego dotychczasowego grona znajomych.
- Cierpliwość jest cnotą – budowanie bazy kontaktów to długa droga, nie spodziewaj się efektów po pierwszym spotkaniu.
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Networking a poszukiwanie pracy
Nawet jeśli jesteś nowy w branży, być może masz wiele cennych znajomości, o których dotąd nie myślałeś pod kątem biznesowym. Mogą to być:
- Znajomi ze szkoły czy studiów
- Dalsi członkowie rodziny
- Przyjaciele Twojej rodziny
- Twój lekarz, prawnik czy księgowy
- Byli współpracownicy lub szefowie
- Członkowie stowarzyszeń, klubów lub innych miejsc, w których udzielasz się towarzysko lub społecznie
Spotkania branżowe lub konferencje to dobre miejsce do rozpoczęcia budowania swojej bazy. Musisz wiedzieć, po co tam jesteś i co chcesz uzyskać. Weź ze sobą kilka kopii swojego CV i wizytówek, aby wręczyć je ważnym osobom.
Nie czekaj, aż stracisz pracę nim zadzwonisz do ludzi ze swojej branży – nawet jeśli szczęśliwie piastujesz niczym niezagrożoną pozycję w swojej firmie, nigdy nie ma pewności, co może czekać za rogiem.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
Jeśli nie masz jeszcze zbyt dużo doświadczenia, networking może być przerażający. Może Ci się wydawać, że jest dla bardzo pewnych siebie osób, które dostają każdą pracę. Jednak to nie do końca prawda - ludzie używają networkingu jako bardzo cennego biznesowego narzędzia, także Ci nieśmiali. Grunt to robić to umiejętnie. Za pośrednictwem Internetu networking stał się realną możliwością dla wszystkich. Istnieje wiele forów internetowych i stron biznesowych, na których przedsiębiorcy mogą wymieniać się opiniami i swoją wiedzą.
Tak długo, jak potrafisz utrzymać granicę pomiędzy prywatnym a zawodowym wizerunkiem w sieci, obecność online to dobry sposób na bycie na bieżąco z branżowymi informacjami, ale – pamiętaj – to nigdy całkowicie nie zastąpi prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Andżelika Kocoń / 2013-11-27 18:59:18
Wiele osób zrzesza się w sieci nie tylko po to by nawiązać kontakty towarzyskie czy też korzystać z portali społecznościowych. Wiele osób poszukując pracy wysyła swoje CV lub też inne dokumenty w odpowiedzi na ogłoszenia w gazecie czy w Internecie. Niestety większość nadal nie ma pracy, albo ma taką, która ich wcale nie satysfakcjonuje. Pewnie nie jedna osoba myślała nad tym, żeby rozwinąć własny biznes. Okazuje się, że networking może
w tym bardzo pomóc. Pojęcie to oznacza świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. W praktyce jest to budowanie siatki kontaktów, które następnie można wykorzystać właśnie w trakcie poszukiwania pracy lub w rozwoju kariery zawodowej. Nie od dziś wiadomo, że większość posad udaje się znaleźć właśnie dzięki sieci kontaktów. Błędnie myślą ci, którzy twierdzą, że nieważne, co wiesz ważne, kogo znasz. Skuteczne działania networkingowe polegają także na wymianie wiedzy i wzajemnej pomocy. Chodzi o to, żeby dając – zyskiwać. To bardzo ważny element, na który trzeba zwrócić szczególnie uwagę. Nie zawsze należy „siedzieć” i szukać pracy. Często jest tak, że pracodawca może przyjąć pracownika, ale nigdzie tego nie ogłasza, pytając znajomych można pozyskać zatrudnienie
i też mieć z tego korzyści. Ktoś znajomy zawsze coś szepnie korzystnego na nasz temat, co dodatkowo ułatwia sprawę. Ważna jest cierpliwość i nie narzucanie się innym. Wystarczy budować bazy kontaktów, gdyż to nigdy nikomu jeszcze nie zaszkodziło- może jedynie pomóc. Myślę, że networking to bardzo dobry pomysł w poszukiwaniu znajomości i pracy, niestety nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego z ludźmi. Mimo, że świat idzie z postępem
i są coraz to nowsze technologie nie dajmy się zwodzić, że to co nowe to zdecydowanie dobre lub też o wiele lepsze. Jak każdy wie z doświadczenia znajomości mają dobre i złe strony. Networking to nowy sposób na pozyskanie pracy przez pozyskiwanie znajomości
i wszelkie artykuły mówią o jego korzyściach, wręcz samych zaletach. Z życia wiemy, że czasem bywa inaczej, znajomy czy też krewny może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na początku może być wszystko tak jak być powinno, ale w pewnym momencie następują konflikty czy też inne nieporozumienia i kończy się to negatywnymi oraz niechcianymi efektami. Świat idzie z postępem my też idźmy z postępem, z nowoczesnością. Mimo wszystko należy zachować rozwagę, by potrafić odróżnić dobro od zła, by pomóc sobie a nie zaszkodzić. Obecność w sieci to dobry sposób na bycie na bieżąco z nowinkami branżowymi, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego też, nie możemy całkowicie rezygnować z tradycyjnych sposobów pozyskiwania pracy, bez znajomości.
Andżelika Kocoń [ odpowiedz ] [ cytuj ]