Długie weekendy 2014
2013-11-05 15:03
Długi weekend © Foxy_A Fotolia.com
Przeczytaj także: 141 dni wolnych od pracy w 2024 roku
Pierwszy długi weekend czeka nas już na samym początku roku. Pierwszy stycznia (ustawowo wolny) przypada bowiem w środę. Biorąc dwa dni urlopu (w czwartek 2 stycznia i piątek 3 stycznia) możemy sobie zafundować aż 6 dni wolnego (1 - 6 stycznia), bowiem 6 stycznia, w poniedziałek, wypada święto Trzech Króli (dzień wolny od pracy).Kolejny nieco wydłużony okres wolny to święta Wielkanocne. Jednak w tym przypadku nie mamy żadnej okazji do manewrów, a to dlatego, że święta te wypadają zawsze w niedzielę i poniedziałek. W 2014 roku będą to odpowiednio 20 i 21 kwietnia.
Za to na początku maja, biorąc jeden dzień urlopu będzie można uzyskać 4 leżące po kolei dni wolne. Pierwszy maja wypada bowiem w czwartek, więc piątkowy urlop wydłuży przerwę do niedzieli włącznie. Niestety w roku 2014 nie będziemy mieli do czynienia z rozstawieniem majowych świąt we wtorek i czwartek, które pozwala kosztem trzech dni urlopu uzyskać przerwę w pracy wynoszącą aż 8 dni.
Przydatne linki:
- Niezbędnik firmowy: dni wolne od pracy
Kolejny długi weekend nastąpi w czerwcu - tradycyjnie w czwartek, tym razem 19 czerwca przypada Boże Ciało. Biorąc urlop na piątek, 20 czerwca, będziemy wieli 4 dni wolne od pracy.
Sierpniowe święto - Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Maryi Panny - przypadające 15 sierpnia, nie pozwoli niestety na znaczne wydłużenie weekendu, bowiem 15 sierpnia to piątek. Taki układ kalendarza wydłuży weekend jedynie do trzech dni.
Wydłużenia weekendu nie umożliwi również w roku 2014 dzień Wszystkich Świętych, przypada bowiem on w sobotę (1 listopada). Za to Dzień Niepodległości (11 listopada) przypada we wtorek, biorąc więc urlop 10 listopada, w poniedziałek, wydłużamy weekend do 4 dni.
Najlepszą okazję do bardzo długiego weekendu da jednak okres bożonarodzeniowy. W 2014 roku Wigilia (24 grudnia) przypada w środę. W wielu firmach dzień ten jest zwyczajowo wolny od pracy. Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) przypadają więc w czwartek i piątek. W ten sposób otrzymujemy nawet pięć dni wolnych (o ile wigilię pracodawca potraktuje ulgowo) bez jednego dnia urlopu, zużywając ewentualnie jeden dzień na urlop w Wigilię. Jeśli jednak zechcemy poświęcić kolejne 5 dni urlopu - odpowiednio 29, 30 i 31 grudnia (poniedziałek- środa; choć w Sylwestra niewiele osób pracuje), oraz 2 (piątek) i 5 (poniedziałek) stycznia 2015 roku, to możemy "wykroić" długi weekend o długości aż 14 dni.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)