Pierwsza praca - negocjowanie wynagrodzenia
2013-11-04 00:15
Pierwsza pensja – czy jest co negocjować? © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia
Takich problemów nie powinny mieć osoby, które ukończyły dobrze prosperujący kierunek, jak finanse czy inżynierię, lub posiadają rzadkie umiejętności, które są często poszukiwane przez pracodawców. Jednak w większości przypadków, pensje dla początkujących są z góry ustalone, a świeży absolwent nie ma jeszcze zbyt wiele do zaoferowania, aby przekonać szefa do wyższej stawki.Dyplom ukończonych studiów i kilka odbytych staży nie wystarczy. Próbować negocjować mogą osoby, które zdobyły szczególne doświadczenie lub są w czymś ekspertem. Jednak w 9 przypadkach na 10, firma musi zainwestować mnóstwo pieniędzy na wdrożenie nowego pracownika, zwłaszcza zaczynającego karierę w branży, więc negocjacja pensji na start nie powinna być priorytetem.
Zrób to z głową
Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz próbować, zwłaszcza jeśli uważasz, że masz dobrą kartę przetargową. Pamiętaj tylko: bądź bardzo ostrożny. Musisz mieć racjonalne argumenty i powody, aby przekonać kogoś, żeby zapłacił Ci więcej. Co więcej, liczy się rozważne podejście do samego sposobu negocjowania. Spróbuj raz i tylko raz. Jeśli powiedzą: „Nie negocjujemy” – zakończ na tym. Ryzykujesz swoją reputację, a jeśli posuniesz się za daleko – możesz stracić propozycję pracy.
Odrób pracę domową
Jeśli jednak Twój potencjonalny pracodawca wydaje się być otwarty na propozycję negocjacji pensji i/lub innych bonusów, nie bój się spróbować. Wiedz jednak, że będziesz musiał wykonać wcześniej dokładny research, żeby moc w przekonujący sposób zaprezentować swoje racje. Kluczem we wszelkich negocjacjach jest odpowiednie przygotowanie się. Oznacza to kontakt z uczelnianym biurem karier, stowarzyszeniem branżowym lub odwiedzenie odpowiednich stron internetowych w celu dowiedzenia się, jaka jest początkująca pensja w Twoim zawodzie w regionie, w którym mieszkasz, i przy wykształceniu i doświadczeniu, które posiadasz.
Przydatne linki:
- Minimalne wynagrodzenie
- Kalkulator płac (wynagrodzenia) brutto-netto
- Kalkulator wynagrodzeń (kalkulator płacowy)
Ważne jest także przeprowadzenie negocjacji grzecznie, przemyślanie, zadając strategiczne pytania i nie stawianie żądań. Nie do zaakceptowania jest mówienie, że Ci się należy. Lepsze będzie kulturalne sformułowanie, np.: „Mam szczególne doświadczenie i umiejętności – czy to się dla Pana/i liczy, a jeśli tak, czy jest Pan/i otwarta na negocjowanie wyższej pensji?”.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)