eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaIle zarabia prokurator?

Ile zarabia prokurator?

2013-10-31 02:40

Ile zarabia prokurator?

Prokurator © Andrey Burmakin - Fotolia.com

Prokuratorzy należą do jednych z lepiej zarabiających funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości. Ich zarobki zależą oczywiście od położenia na służbowej drabinie, ale również stażu pracy oraz różnych dodatków.

Przeczytaj także: Ile zarabia adwokat?

Podstawę wynagrodzenia zasadniczego prokuratora w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów na różnych stanowiskach jest wielokrotnością tej stawki.

Prokuratorom zaczynającym pracę w prokuraturze rejonowej przysługuje wynagrodzenie w wysokości 2,05 - krotności wspomnianej stawki. Prokurator obejmujący stanowisko w prokuraturze okręgowej może już liczyć na wynagrodzenie zasadnicze będące 2,36 - krotnością tej stawki. Prokuratorowi obejmującemu stanowisko w prokuraturze apelacyjnej przysługuje wynagrodzenie będące 2,75 - krotnością tej stawki.

Pensja zasadnicza prokuratorów zajmujących równorzędne stanowiska prokuratorskie jest równa.

Wysokość wynagrodzenia prokuratorów zajmujących równorzędne stanowiska prokuratorskie zależy od stażu pracy lub pełnionych funkcji (są to tzw. dodatki funkcyjne). Wysokość dodatków funkcyjnych jest wyznaczana w zależności od sprawowanej przez prokuratora funkcji jako określona krotność wspomnianej wcześniej stawki.

Najmniej zarabiają prokuratorzy pracujący w prokuraturach rejonowych. Ich przeciętne wynagrodzenia oscylują w granicach 6 - 8 tysięcy złotych.

Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć prokuratorzy prokuratur okręgowych. Ich zarobki nierzadko przekraczają już kwotę 10 tysięcy złotych. Prokuratorzy z prokuratur apelacyjnych zarabiają około 11-12 tysięcy złotych.

Dużo mniej zarabiają pracownicy prokuratur nie będący prokuratorami. Ich średnie wynagrodzenie w latach 2010-12 wynosiło około 3,5 tys. zł.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: