eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca za granicą: od czego zacząć?

Praca za granicą: od czego zacząć?

2013-10-30 00:41

Praca za granicą: od czego zacząć?

Ucz się języków © SP-PIC - Fotolia.com

Marzysz o pracy w międzynarodowej korporacji za granicą, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj wskazówki ekspertów Monsterpolska.pl, a uda Ci się spełnić marzenie o globalnej karierze.

Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?

Ucz się języków

To dość oczywiste, że musisz znać języki obce, jeśli chcesz pracować za granicą. Podstawą jest doskonała znajomość języka angielskiego, która przyda się w każdej międzynarodowej korporacji, ale powinieneś również uczyć się języka kraju, w którym chciałbyś w przyszłości podjąć pracę. Im więcej języków obcych poznasz, tym lepiej. Ważne, byś posługiwał się przynajmniej jednym biegle. Pamiętaj też o nauce wyspecjalizowanego, branżowego słownictwa, specyficznego dla Twojego przyszłego wymarzonego zawodu.

Rób staże

Nic tak nie przygotuje Cię do przyszłej kariery jak wiedza praktyczna, zdobyta na praktykach i stażach. Studia zapewniają przede wszystkim wiedzę teoretyczną. Zdobycie realnego doświadczenia przed ich ukończeniem sprawi, że rynek pracy będzie stał dla Ciebie otworem. Jeśli to możliwe, podejmuj praktyki już od pierwszego roku. Będziesz mógł sprawdzić się w wybranej przez siebie dziedzinie czy kierunku, i ocenić, czy to jest naprawdę to, co chcesz robić w życiu.

fot. SP-PIC - Fotolia.com

Ucz się języków

To dość oczywiste, że musisz znać języki obce, jeśli chcesz pracować za granicą. Podstawą jest doskonała znajomość języka angielskiego, która przyda się w każdej międzynarodowej korporacji, ale powinieneś również uczyć się języka kraju, w którym chciałbyś w przyszłości podjąć pracę.


Praktykuj za granicą

Wykorzystaj wakacje jako czas na zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Na wielu uniwersytetach funkcjonują biura karier, które współpracują z zagranicznymi uczelniami, zatem mogą pomóc Ci wykonać pierwszy krok. Może okazać się, że mają kontakt z zagranicznymi pracodawcami, którzy oferują praktyki studentom, a nawet stypendia. Dzięki takim wyjazdom podszkolisz swój język, poznasz kulturę pracy w międzynarodowym środowisku i danym kraju oraz zdobędziesz przedsmak upragnionej kariery. Dodatkowo, zdobyte doświadczenie będziesz mógł wykorzystać w dalszej karierze zawodowej.

Pojedź na zagraniczne stypendium

Postaraj dostać się na semestr studiów na zagranicznej uczelni, np. organizowany w ramach wymian między uniwersytetami. To świetna okazja na poznanie kultury danego kraju, odwiedzenie jego najpiękniejszych zakątków i nawiązanie ciekawych kontaktów. Takie wyjazdy bardzo poszerzają horyzonty, a w przyszłości pokażą Cię potencjalnemu pracodawcy jako osobę odważną i ciekawą świata. W przyszłej karierze i rozwoju pomogą Ci również nauka i egzaminy w obcym języku. Jednocześnie możesz rozeznać się w miejscowym rynku pracy, przeszukać oferty, odwiedzić agencje pracy lub poszukać firmy, w której chciałbyś w przyszłości pracować lub odbyć staż.

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierzesz, warto rozważyć każdą z tych opcji, aby w pełni zoptymalizować swoje szanse na intratną posadę za granicą. Zdobywaj nowe informacje, miej rozeznanie, co dzieje się w danym kraju. Pamiętaj, że jako obcokrajowiec musisz jeszcze bardziej się postarać, mieć coś, co wyróżni Cię spośród innych kandydatów i pozwoli zrobić zawrotną karierę.
Przeczytaj także: Jak dbać o rozwój zawodowy? Jak dbać o rozwój zawodowy?

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • mik1987 / 2013-10-30 14:50:46

    Najprostsze rady dla wyjeżdżających - znać język, posiadać doświadczenie, sprawdzić agencję albo pracodawcę pod kątem legalności i uczciwości, zapewnić sobie dach nad głową oraz mieć pieniądze w razie jakichkolwiek niepowodzeń i nic złego nam się nie stanie. Później zbierać fiszki z wypłat dalej z powrotem do Polski, odzyskać zwrot podatku przykładowo przez jakąś firmę w Polsce, pierwsza lepsza z brzegu z google to Tax-Pol i cieszyć się odzyskanymi pieniędzmi jak i odłożonymi :) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Praca za granicą: od czego zacząć?

    Natalia Kozak / 2014-05-11 12:44:18

    Wiele młodych ludzi marzy o wyjeździe za granice w celach zarobkowych. Praca za granica daje większe możliwości zarobkowe. Dlatego aby znaleźć dobra i rozwijającą nasza osobowość prace za granica warto skorzystać z kilku rozwiązań. Pierwszym z nich jest znajomość języków obcych. Wiadome jest, ze im więcej języków znamy tym łatwiej nam się porozumieć w innym kraju, gdzie przebywają ludzie rożnych narodowości. Ważne jest jednak to, ze jednym językiem należy władać biegle. Zazwyczaj jest to język angielski. Rozpoczynając studia na danej uczelni warto zorientować się czy organizowane sa na niej staże i praktyki za granica, które w pewnym sensie pomagają nam określić nasze możliwości jako pracowników poza granicami naszego kraju. Dobrym, a zarazem możliwe najlepszym sprawdzeniem się jest wyjazd na stypendium za granice. Dzięki temu możemy poznać inny kraj jego kulturę oraz wymagania jakie sa stawiane pracownikom z rożnych dziedzin zawodowych. Praca za granica w zależności od tego o jakie stanowisko się staramy, wymaga dobrego przygotowania, odnalezieniu się w posługiwaniu obcego języka oraz przystosowaniu do przyjmowania nowych wyzwań. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: