eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaNieprofesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

Nieprofesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

2013-10-29 00:59

Nieprofesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

Nieprofesjonalna rozmowa kwalifikacyjna? © Africa Studio - Fotolia.com

Istnieje wiele rodzajów rozmów kwalifikacyjnych - zadaniowe podczas lunchu, rozmowy przez telefon, w grupie lub twarzą w twarz, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – profesjonalizm. W końcu takie rozmowy to spotkanie biznesowe. Może się jednak zdarzyć, że spotkanie nie pójdzie tak gładko, jak sobie wyobrażaliśmy. Co zrobić, gdy rekruter zachowuje się nieprofesjonalnie?

Przeczytaj także: Gdy rozmowa kwalifikacyjna przestaje "się kleić"

Najpopularniejszym przypadkiem nieprofesjonalnych rozmów kwalifikacyjnych są te nieuporządkowane, gdy rekruter jest zwyczajnie nieprzygotowany, ledwo przeczytał Twoje CV, spontanicznie zadaje przypadkowe, niezwiązane z tematem pytania, i nie robi żadnych notatek. „Bardzo często bywa tak, że tego typu rozmówcy są wręcz dumni z ich „lekkiego” stylu, ale nie skutkuje to nigdy uczciwą rekrutacją, ponieważ pytania będą kompletnie subiektywne i dobrane na podstawie chwilowego odczucia, które pojawiło się u rekrutera na samym początku rozmowy” - komentują eksperci monsterpolska.pl.

Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Oto kilka pożytecznych wskazówek:
  • Zrelaksuj się (lub chociaż sprawiaj wrażenie osoby zrelaksowanej)
  • Bądź profesjonalny bez względu na to, co do Ciebie mówią
  • Pamiętaj o poczuciu humoru
  • Nie daj się onieśmielić niewygodnym pytaniem. Uśmiechnij się i, jeśli to możliwe, spróbuj zneutralizować to pytanie
  • Miej świadomość, że niektórzy co bystrzejsi pracodawcy celowo poprowadzą rozmowę w nieco luźniejszym tonie, tak abyś czuł się odprężony i zrelaksowany. To jednak tylko próba sprawdzenia poziomu Twojego profesjonalizmu. Nigdy nie odprężaj się za bardzo.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Nieprofesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

Najpopularniejszym przypadkiem nieprofesjonalnych rozmów kwalifikacyjnych są te nieuporządkowane, gdy rekruter jest zwyczajnie nieprzygotowany, ledwo przeczytał Twoje CV, spontanicznie zadaje przypadkowe, niezwiązane z tematem pytania, i nie robi żadnych notatek.

Jeśli jeszcze Cię to nie spotkało, to na pewno kiedyś w przyszłości będziesz miał do czynienia z nieprofesjonalną rozmową o pracę. Niech to będzie przynajmniej test Twoich możliwości profesjonalnego i przyzwoitego zachowania się w przypadku, gdy rozmowę będzie prowadził początkujący lub niekompetentny rekruter.

Zastanów się dobrze nad firmą

Jeśli doświadczyłeś dziwnych, zawstydzających lub zwyczajnie nieetycznych sytuacji w czasie rozmowy o pracę, zastanów się dobrze nad jej podjęciem, jeśli przejdziesz pozytywnie proces rekrutacji. Mało profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna może oznaczać równie nieprofesjonalną organizację pracy w firmie. To znak ostrzegawczy – nie ignoruj go.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Aleksandra Loc

    Aleksandra_Loc / 2013-10-29 17:54:01

    Jak ogólnie wiadomo rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się z momentem stresującym, wywołującym w człowieku wiele emocji. Ważne zatem jest nie tylko podejście osoby ubiegającej się o dane stanowisko ale także rekrutera, w którego rękach znajduje się chwilowo nasza przyszłość. Idąc na rozmowę o pracę należy się odpowiednio przygotować, ponieważ w każdej firmie panują rozmaite zwyczaje związane z przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych. Należy jednak pamiętać o tym, że to nie tylko my jesteśmy oceniani. Powinniśmy także zwrócić uwagę na podejście i zachowanie rekrutera, który z nami rozmawia. Bardzo często jego postawa świadczy o tym jaka w danej firmie może panować atmosfera, kultura pracy, podejście do pracowników. Jeśli rekruter jest nieprzygotowany, nie zapisuje naszych wypowiedzi, jest rozkojarzony i nie zależy mu na tym aby rozmowa wypadła pomyślnie, najprawdopodobniej w tej firmie nie będziemy traktowani w należyty sposób. Zwykle wymaga się wiele od kandydatów do pracy. Istnieją nawet pewne normy, jak taka osoba powinna wyglądać, do czego powinna być przygotowana. Jednak często nasze starania idą na marne w związku z zupełnie nieprofesjonalnym podejściem do naszej osoby ze strony rekrutera. W związku z tym, widząc jego nieprawidłowe, lub budzące wiele podejrzeń zachowanie należy się zastanowić, czy chcielibyśmy być pracownikami firmy, którą reprezentuje osoba niekompetentna, okazująca nam brak szacunku. Niestety wiele osób jest wręcz zadowolona z takiego przebiegu sytuacji, ponieważ z reguły jesteśmy przygotowani na najtrudniejsze z możliwych pytań. Kiedy jednak widzimy brak zainteresowania ze strony rekrutera oddychamy z ulgą, myśląc że stres nie był nam potrzebny i nie zastanawiamy się nad właściwymi konsekwencjami jakie niesie za sobą takie podejście rekrutera i co to może oznaczać w naszej ewentualnej przyszłości w danej firmie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Sylwia Lubas / 2013-11-27 08:26:45

    Na pewno większość z nas ma za sobą przynajmniej jedną rozmowę kwalifikacyjną. Praca jest nieodłącznym elementem życia, więc chcąc ją uzyskać, staramy pokazać się z jak najlepszej strony. Tym samym oczekujemy, że osoba rekrutująca potraktuje takie spotkanie równie poważnie. Chcąc otrzymać dobre stanowisko w danej firmie, powinniśmy wymagać od siebie więcej. Idziemy na rozmowę przekonani, że również rekruter będzie wymagający. Jeśli tak nie jest i mamy wrażenie, że nie bardzo wie, o czym mówi powinniśmy się zastanowić czy na pewno chcemy podjąć się tej pracy. Podejście osoby rekrutującej do rozmowy kwalifikacyjnej świadczy o poziomie, jaki prezentuje dana firma. Można powiedzieć, że taka osoba jest jej wizytówką. Mimo, że warunki na rynku pracy są ciężkie, uważam, że nie powinniśmy obniżać własnych wymagań i przyjmować każdą ofertę, która się nawinie. Stawiajmy sobie wyższą poprzeczkę, zwłaszcza widząc nieprofesjonalizm u osób pracujących w firmie, do której jeszcze kilka godzin temu składaliśmy podanie, tym samym oczekując na stanowisko. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Angela Karaś / 2013-11-30 20:17:37

    Praca to bardzo ważny element w życiu człowieka. Dla wielu ludzi czas spędzony zawodowo to 24 godz/dobę. Istotne jest należyte przygotowanie się do wykonywania wybranego zawodu. Obecnie starając się o zatrudnienie musimy przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pierwsze i niekiedy decydujące spotkanie z rekruterem. Idąc na w/w rozmowę musimy pokazać pełen profesjonalizm. Jeśli rekrutor zachowuje się zupełnie odwrotnie to należy zadać sobie pytanie czy to miejsce jest dla mnie. Ale uwaga, nieprofesjonalne zachowanie rekrutera może być podchwytliwe a my się na to „złapiemy” i stracimy czujność zachowując się zbyt swobodnie. Wtedy nasze nie profesjonalne zachowanie odniesie negatywny skutek. Podejście rekrutera do rozmowy w dużym stopniu świadczy o poziomie, jaki prezentuje dana firma. Jednakże w każdym przypadku bądźmy przygotowani na poważną rozmowę i nie dajmy się zaskoczyć zachowując czujność i bystrość umysłu nawet w sytuacji grożącej porażką. Idąc na kolejne spotkanie z rekruterem stawiajmy sobie coraz wyższą poprzeczkę, zwłaszcza w obecności osoby rekrutującej, która jest kompletnie nieprzygotowana. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: