Awans wewnętrzny: jak postępować?
2013-10-18 12:17
![Awans wewnętrzny: jak postępować? [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Awans wewnętrzny: jak postępować?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/awans-w-pracy/Awans-wewnetrzny-jak-postepowac-125957-200x133crop.jpg)
Jak postępować awansując wewnętrznie? © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna?
W przeciwieństwie do przejścia na wyższe stanowisko w nowej organizacji, Ty, Twoja firma i współpracownicy znacie Twoje mocne i słabe strony. Jesteście zgrani i wiecie, z jakimi problemami możecie się spotkać jako zespół, ale jednocześnie będziecie musieli na nowo ustanowić relacje pracownicze, bazujące na Twojej nowej roli i obowiązkach. Oczekiwania kolegów z pracy, a także Twojego szefa mogą być wysokie, wręcz nierealne, ponieważ już znasz firmę, więc powinieneś przejąć inicjatywę i podjąć działania szybciej, niż zrobiłby to ktoś nowy z zewnątrz.Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl radzi, by zaznaczyć zmianę, która zaszła w zespole, skupiając uwagę współpracowników i nowych podwładnych na zadaniach oraz celach. „Przede wszystkim, musimy odpowiedzieć na dwa pytania: czy wiem, czego oczekuje się ode mnie na nowym stanowisku, a także – czy mam wszystkie niezbędne narzędzia, żeby dobrze wykonać swoją pracę. To pomoże nam w zmianie w przełożonego, który poradzi sobie z zarządzaniem zespołem” – mówi Małgorzata Majewska.
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Jak postępować awansując wewnętrznie?
Pozwól swoim współpracownikom mieć wkład w Twój awans na przełożonego, pytając, jakie kluczowe zmiany w ich mniemaniu usprawniłyby pracę zespołu.
Awans wewnętrzny, nawet postrzegany jako pozytywna zmiana, bo wiążąca się zazwyczaj z podwyżką, większym prestiżem i zdobywaniem nowych kompetencji, stwarza z początku niepewność i zakłopotanie w zespole. Jakie zatem podjąć pierwsze kroki, by wdrożyć się w nową rolę przywódcy? Eksperci Monsterpolska.pl radzą:
- Zbierz cały zespół, aby wspólnie przedyskutować zmianę. Poinformuj podwładnych, że celem spotkania jest ustalenie sposobów wzajemnej komunikacji – tak, aby nadchodząca zmiana była pozytywna.
- Dajcie sobie czas na przyzwyczajenie się do nowych ról. Z dotychczasowymi kolegami komunikuj się w profesjonalnym, menadżerskim tonie. Jeśli tylko to możliwe, nakreśl, czego Twoi podwładni mogą się spodziewać od Ciebie jako nowego przełożonego, a także nakreśl swoje oczekiwania wobec nich. Bądź stanowczy, ale nie sztywny czy nietaktowny. Mniej mów o sobie jako szefie, zamiast tego jasno komunikuj, jak wyobrażasz sobie pracę zespołu.
- Unikaj pokusy porównywania Twojego podejścia do swojego poprzednika. Skup się na wygłoszeniu swoich oczekiwań i preferencji, podkreślając zmianę w kierownictwie.
- Podziel się swoją wizją z podwładnymi i wspieraj ich w osiąganiu celów, które wyznaczył wam szef. Pamiętaj, to Wasze wspólne cele, zatem równie ważne jest, byś zaznaczył, że chcesz, aby personel pracował jako drużyna.
- Pozwól swoim współpracownikom mieć wkład w Twój awans na przełożonego, pytając, jakie kluczowe zmiany w ich mniemaniu usprawniłyby pracę zespołu. Słuchaj sugestii podwładnych i rozważ naniesienie poprawek w swoim planie.
- Nikogo nie faworyzuj. Bez wątpienia, z jednymi kolegami z pracy się przyjaźniłeś, z innymi zaś łączyły Cię tylko służbowe relacje, jednak nie może to wpływać na Twoje decyzje jako przełożonego. Sprawiedliwie rozdzielaj nowe obowiązki i projekty. Skup się na wzmacnianiu relacji z każdym podwładnym i zespołu jako całości.
- Znajdź sposób komunikowania się ze swoim personelem, abyście mogli dobrze się wzajemnie rozumieć i – dzięki temu – osiągnąć pełną produktywność. Skup się na osiągalnych celach, które pokażą, że wspierasz podwładnych i słuchasz ich potrzeb.
![Daj sobie szansę na awans zawodowy [© Rawpixel - Fotolia.com] Daj sobie szansę na awans zawodowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/awans-zawodowy/Daj-sobie-szanse-na-awans-zawodowy-159857-150x100crop.jpg)
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)