eGospodarka.pl poleca

PracaOferty pracy Warszawa › Senior Software Engineer (C++)

Kto szuka:

HAYS

Stanowisko:

Senior Software Engineer (C++)

Lokalizacja:

Warszawa

mazowieckie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Warszawa
NR REF.: 1184386

Your new company R&D unit of an international med-tech company.

Your new role As an international team member, you will contribute to the development, simulation and testing of various hardware interfaces and low-level communications used in a surgical robotic platform. You will assist with writing software in real-time environments (RTOS) as well as embedded Linux.
Scope of duties:
  • Develop C++ code in multithreaded, real-time environments
  • Design simulation software for hardware and low-level communication interfaces
  • Build specifications and requirements based on clinical and user inputs
  • Work closely with Electrical, Embedded and Control Systems engineers
  • Lead and represent the team in multi-functional dialog

What you39ll need to succeed:
  • B.S or M.S. degree in Computer Science, Computer/Electrical Engineering, Robotics or related field
  • Several years of working experience with C++ (11 and newer)
  • Multi-threading experience

Extra points for:
  • Experience writing time-critical code on RTOS (QNX, VxWorks, Real-Time Linux, etc.)
  • Experience with communication protocols like CAN/CANOpen, EtherCAT or RTI
  • Experience in embedded Linux systems with Yocto Project: Device drivers, Yocto image etc.
  • Medical devices experience
  • Comfortable in debugging software which controls hardware devices

What you39ll get in return:
  • Contract of employment with 50% tax-deductible costs
  • Yearly bonus
  • International working environment (+ business travels from time to time)
  • Medical, sport, insurance and cultural benefits packages
  • English lessons
  • Hybrid working model (3 days office, 2 days remote/week)

If you39re interested in this role, click 39apply now39 to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

Hays Poland sp. z o.o. is an employment agency registered in a registry kept by Marshal of the Mazowieckie Voivodeship under the number 361.

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy infopraca

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2024-06-05

do końca oferty: 33 dni

pracodawca: HAYS

branże: Informatyka / Telekomunikacja

Praca - wiadomości i porady

  • Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

    Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

    W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wydał 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Co kontroluje ...

  • Zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze wsparcie z ZUS może liczyć mama?

    Zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze wsparcie z ZUS może liczyć mama?

    Z okazji Dnia Matki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy.

  • GUS: średnia krajowa w XI 2023 wyższa o 11,8% r/r

    GUS: średnia krajowa w XI 2023 wyższa o 11,8% r/r

    Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w listopadzie 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie było o 11,8% wyższe r/r i wyniosło 7670,19 zł brutto. Względem października 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto ...

  • Pełnomocnictwo w ZUS - dla kogo i jak je udzielić?

    Pełnomocnictwo w ZUS - dla kogo i jak je udzielić?

    Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie samodzielnie załatwić spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, możemy udzielić pełnomocnictwa innej osobie. Kogo możemy upoważnić do reprezentowania nas? Jak to zrobić? Jakich spraw ...

  • Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości

    Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości