eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaPłace w Polsce i na świecie

Płace w Polsce i na świecie

2012-11-07 10:22

Płace w Polsce i na świecie

Wynagrodzenia © arrakasta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Wartość wynagrodzenia polskiej kadry zarządzającej liczona w euro plasuje nasz kraj na 21-22 miejscu pośród wszystkich państw Europy. Z badań przeprowadzonych przez Sedlak & Sedlak wynika, że kadra menedżerska nominalnie zarabia w Polsce ok. 1340 euro, podczas gdy średnie wynagrodzenie menedżera w Unii Europejskiej wynosi 4 tys. euro. Menedżer w Polsce zarabia mniej, niż wynosi średnia unijna płaca szeregowego pracownika, który zarabia ok. 1970 euro.

Przeczytaj także: Zarobki 2008: Top10 prezesów spółek

Z analizy rynku pracy wynika, że rok 2012 będzie kluczowy dla polskiej gospodarki, w ciągu kolejnych czterech lat roczny wzrost wynagrodzeń powinien wynosić ok. 6 proc. Niestety nie można się spodziewać, że w perspektywie najbliższych dwóch lat poziom wynagrodzeń choćby zbliży się do standardów płacowych obowiązujących w Europie Zachodniej.

1. Ranking zarobków na świecie

W 2011 roku redakcja Forsal.pl przygotowała na podstawie danych Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, GUS-u i Eurostatu zestawienie wysokości średnich pensji w wybranych krajach świata. Polska znalazła się na 27 miejscu w rankingu światowym i na 5 miejscu wśród nowych członków UE ze średnią pensją na poziomie około 870 EURO. W badaniu wzięto pod uwagę 49 państw, spośród których pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria ze średnią miesięczną pensją w wysokości 4 500 EURO, dalej uplasowały się Dania, Luksemburg, Norwegia, Irlandia z wynagrodzeniem około 4000 EURO. Stany Zjednoczone ze średnią krajową na poziomie nieznacznie powyżej 3 tys. EURO znalazły się na ósmym miejscu, Kanada (2,5 tys. EURO) dopiero na piętnastym, zaś na ostatnim miejscu uplasował się Tadżykistan – 58 EURO.

fot. arrakasta - Fotolia.com

Wynagrodzenia

Z analizy rynku pracy wynika, że rok 2012 będzie kluczowy dla polskiej gospodarki, w ciągu kolejnych czterech lat roczny wzrost wynagrodzeń powinien wynosić ok. 6 proc.


Ranking pokazał widoczny podział na „starą” i „nową” Unię Europejską. Zarobki w państwach dawnej piętnastki są znacznie wyższe niż krajów, które dołączyły do Wspólnoty po 2004 r. Jedynym wyjątkiem jest Portugalia, w której przeciętne zarobki kształtują się na poziomie niższym niż na Cyprze, Malcie i Słowenii. Najniżej opłacani w UE są pracownicy w Bułgarii, gorzej wypadły tylko republiki dawnego ZSRR. Wynik uzyskany przez Polskę (27 miejsce) jest dość dobry, wyraźnie wyprzedzamy Słowację, Węgry i Estonię. Niemniej jednak pensja w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest wciąż prawie trzy razy wyższa, a to oznacza iż emigracja zarobkowa wciąż ma racjonalne przesłanki.

W 2009 roku szwajcarski bank UBS AG przygotował ranking wysokości wynagrodzeń w wybranych miastach świata. Najlepiej wypadły miasta szwajcarskie, w Zurychu przeciętna godzinowa stawka płacy wynosiła 22,60 USD, natomiast w Genewie 20,40 USD. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się Nowy Jork ze średnim wynagrodzeniem 19,00 USD za godzinę. Pierwszą dziesiątkę rankingu zamykają Tokio i Miami (15,70 USD/h). Warszawa, która zajęła 53 pozycję, może pochwalić się stawką godzinową wyższą niż w Wilnie, Budapeszcie czy Bukareszcie W zestawieniu wynagrodzeń w różnych miastach świata, najgorzej przedstawia się sytuacja w Manili, Dżakarcie i Bombaju. Tam średnia płaca nie przekracza 1,50 USD/h.

fot. mat. prasowe

Średnia płaca na świecie (w euro)

W zestawieniu wynagrodzeń w różnych miastach świata, najgorzej przedstawia się sytuacja w Manili, Dżakarcie i Bombaju. Tam średnia płaca nie przekracza 1,50 USD/h.


Kraje Europy Środkowo – Wschodniej wyraźnie gonią poziom wynagrodzeń na Zachodzie. Według danych GUS, polska gospodarka zanotowała w III kwartale 2011 roku wzrost poziomu przeciętnego wynagrodzenia aż o 6,6 % w porównaniu z podobnym okresem rok wcześniej. To największy wzrost od od I kw. 2009 r., gdy płace zwiększyły się o 6,8 %. Rzeczpospolita przeanalizowała dane Eurostatu na temat jednostkowych kosztów wynagrodzeń ponoszonych przez pracodawców w Unii Europejskiej, co pozwoliło zaobserwować pewne tendencje. Polska z rocznym wzrostem kosztów wynagrodzeń o ok. 6,1 % w III kw. 2011 roku należy do liderów w UE. Wyższą dynamikę odnotowały tylko Rumunia i Bułgaria – odpowiednio o 10 i 7,3 %. Dla porównania w Niemczech zarobki wzrosły zaledwie o 2,9 %, we Francji o 2,2 %, w Portugalii pozostały bez zmian, a w Grecji spadły o 4,7 %.

 

1 2 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: