Zarobki w branży IT w 2011 roku
2012-05-31 00:20
Wynagrodzenia © Rachwalska Irena - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2022. Najwyżej i najniżej opłacane branże
fot. Rachwalska Irena - Fotolia.com
Wynagrodzenia
Największe zróżnicowanie wynagrodzeń między najwięcej i najmniej zarabiającymi zaobserwowano na Mazowszu, gdzie dochody 25% osób zatrudnionych w branży IT przekroczyły 10 000 PLN. Zdecydowanie mniejsze dysproporcje odnotowano w województwach, gdzie mediana płac nie przekroczyła 4 000 PLN. Pewnym ewenementem na tle tej grupy jest Lubelszczyzna. W regionie tym wynagrodzenia 25% najlepiej zarabiających ukształtowały się powyżej granicy 6 000 PLN.
Znaczące różnice zaobserwowano w płacach zatrudnionych w podmiotach polskich i zagranicznych. Widoczne są również dysproporcje pomiędzy przedsiębiorstwami mniejszymi i większymi. To co jednak szczególnie zwraca uwagę to wyjątkowo wysokie wynagrodzenia starszych specjalistów. Generalnie zarabiają oni zdecydowanie lepiej niż specjaliści – w firmach średnich ich wynagrodzenie jest wyższe o 35%, a w przedsiębiorstwach małych aż o 54%. Co więcej, w podmiotach zatrudniających do 49 osób oraz w firmach gdzie pracuje od 250 do 999 osób, płace starszych specjalistów praktycznie zrównują się z płacami menedżerów.
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia w różnych obszarach branży IT
Zarówno wśród pracowników szeregowych jak i specjalistów najwyższe zarobki otrzymywały osoby związane z oprogramowaniem (software), a najniższe płace odnotowano wśród pracowników serwisu. Na wyższych stanowiskach zwraca uwagę przede wszystkim bardzo duże zróżnicowanie wynagrodzeń pracowników związanych z kwestiami sprzętowymi (hardware). Przykładowo miesięczne dochody 25% najlepiej zarabiających starszych specjalistów z tego obszaru przekraczają 10 455 PLN. W przypadku kierowników wartość ta jest jeszcze o ponad 1 000 PLN wyższa. Ponownie można również zaobserwować duże różnice w płacach między specjalistami i starszymi specjalistami z poszczególnych obszarów oraz stosunkowo niewielkie dysproporcje w wynagrodzeniach starszych specjalistów i menedżerów.
Spośród działów charakterystycznych dla branży wyróżnia się pion architektury/ projektowania systemów. Mediana zarobków wynosi w nim 8 000 PLN. Dla porównania wśród pracowników wsparcia i administracji wartość ta ukształtowała się na poziomie 3 725 PLN. Zwracają również uwagę wynagrodzenia osób odpowiedzialnych za sprzedaż, z których 25% uzyskuje miesięczne dochody przekraczające 12 000 PLN.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
oprac. : Grzegorz Spólnik / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)