Ile zarabia programista w 2018 roku?
2018-07-29 00:22
Ile zarabia programista? © SolisImages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki
Wysokość wynagrodzeń programistów, a język programowania, którym się posługują
W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2018 uwzględniono poziom dochodów, jakie osiągają programiści pracujący w różnych środowiskach programowania. Wśród nich wyróżnić możemy programistów .NET/#C, Front-End, technologii Java czy aplikacji mobilnych. Z analiz wynika, że najlepiej zarabiają programiści Java, jako kolejni plasują się programiści aplikacji mobilnych. Na nieco niższe wynagrodzenie, bo na poziomie 8 017 PLN liczyć mogą programiści Front-End. Programiści .NET/#C są najmniej zarabiającą grupą developerów. Porównując do programistów Java/JEE/J2EE, ich wynagrodzenie jest niższe o 14%.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń doświadczonych programistów ze znajomością różnych języków programowania
Wysokość wynagrodzenia programistów w zależności od posiadanego doświadczenia
Doświadczenie, jakie posiadają programiści w znacznym stopniu wpływa na wysokość ich zarobków. Przykładowo developerzy Java/JEE/J2EE, jako młodsi specjaliści mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 5 527 PLN. Eksperci posługujący się tym językiem zarabiają już 13 964 PLN. Różnica wynagrodzenia między młodszym specjalistą, a ekspertem wynosi więc 8 437 PLN.
fot. mat. prasowe
Mediana wynagrodzeń programistów Java/JEE/J2EE w zależności od doświadczenia
Wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale
Firmy z kapitałem zagranicznym zazwyczaj oferują wyższe zarobki na danym stanowisku. Przykładowo starszy specjalista baz danych zarabia w przedsiębiorstwie zagranicznym o 11% więcej niż osoby zatrudnione w firmach polskich, a w przypadku Front-End developerów jest to różnica 14%.
fot. mat. prasowe
Wysokość wynagrodzeń starszych programistów w firmach o różnym kapitale
Benefity oferowane programistom
Benefity to ważny element systemu wynagrodzeń w każdej firmie. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT uwzględniono wiele form dodatkowej motywacji pracowników. Wśród nich można wymienić możliwość pracy zdalnej, szkoleń zawodowych, elastyczny czas pracy, dopłaty do wyżywienia, dodatkową opiekę medyczną oraz polisę na życie. Poniższy wykres przestawia popularność benefitów, oferowanych programującym w danym języku. Wśród tych wymienionych, opieka medyczna jest najczęściej oferowanym benefitem. Stosunkowo często pracodawcy stosują także elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej.
fot. mat. prasowe
Rodzaje benefitów oferowane starszym programistom
Podsumowanie
W powyższym artykule opisano zależność pomiędzy wysokością wynagrodzenia, a środowiskiem, w którym pracują programiści, poziomem doświadczenia jakie posiadają oraz pochodzeniem kapitału firmy. Przedstawiono także popularność otrzymywania benefitów w zależności od języka programowania.
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
strzyga / 2018-08-07 21:01:51
Patrzyłem ostatnio na to zestawienie: https://nofluffjobs.com/blog/oferowane-zarobki-w-it-w-2018-roku-ile-zarabia-programista-w-polsce-infografika/ i muszę powiedzieć, że zarobki naprawdę niezłe. Do tego na rynku jest ciągłe zapotrzebowanie na branżę IT, wydaje się więc, że wypłaty będą szły w górę. [ odpowiedz ] [ cytuj ]