Najprzyjemniejsze obowiązki pracownika? Urlop wypoczynkowy
2017-07-04 11:22
Czas na urlop © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Idealny urlop wypoczynkowy trwa 3 dni?
Zmęczenie nie oszczędza nikogo. Po długich miesiącach wytężonej pracy odczuwa je zarówno menedżer, któremu coraz trudniej jest podejmować decyzje i analizować dane, jak i specjalista z trudem odnajdujący satysfakcję z wykonywania zadań zawodowych. Trudno jest również pracownikom fizycznym, którzy znużeni i zmęczeni zaczynają działać automatycznie, co z kolei wzmaga ryzyko wypadków.„Spostrzegawczy szef zauważa, kiedy jego podwładni opadają z sił. Rzecz jednak jasna, że nie zawsze jest w stanie zaproponować im natychmiastowy urlop wypoczynkowy. Dlatego też dobrze sprawdzają się plany urlopów – ustalić można je już na początku roku, a w późniejszym czasie wprowadzać ewentualne poprawki tak, aby wszyscy pracownicy mieli szansę na wolne w najbardziej dla nich dogodnym momencie i bez szkody dla funkcjonowania firmy. Niezależnie od pory roku firma musi bowiem działać wydajnie, a jest to możliwe tylko wówczas, gdy wszystkie elementy i części składowe będą funkcjonować efektywnie. Bo każde przedsiębiorstwo to rodzaj naczyń połączonych, stale ze sobą współpracujących na wielu płaszczyznach. Dlatego warto korzystać z przekrojowej analizy planów urlopowych, aby w porę wychwycić „wakacyjne” wąskie gardła i znaleźć optymalne rozwiązania” – wyjaśnia Paweł Wysocki, Prezes Zarządu Quercus Sp. z o.o., firmy, która stworzyła Portal Pracowniczy służący m.in. do efektywnego zarządzania urlopami online. „W sytuacji dużego nagromadzenia próśb o urlop wypoczynkowy w określonym terminie warto rozważyć alternatywne daty, zatrudnienie pracowników na zastępstwo, przesunięcia z innych działów lub – co staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród firm produkcyjnych – ustalenie jednego terminu urlopu dla całej załogi” – dodaje.
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Czas na urlop
Niezależnie od terminu pracownik potrzebuje urlopu po to, aby po powrocie móc efektywnie pracować. Dlatego podstawowymi celami na wakacje są: odpoczynek, regeneracja, naładowanie akumulatorów, a przede wszystkim zniwelowanie stresu. Bez tego zagrażają nam wypalenie zawodowe i dolegliwości związane z nadmiernym stresem, jak: bóle głowy, problemy żołądkowe, napięcie mięśni, bóle kręgosłupa, bezsenność, nadciśnienie itp.
Terapia urlopem
Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że wystarczy kilka przedłużonych weekendów, aby rzeczywiście wypocząć. Prawdziwy wypoczynek powinien bowiem być dłuższy, zaplanowany w jednym terminie, bez przerw (np. na jednodniowy powrót do pracy), a przede wszystkim powinien łączyć się ze zmianą środowiska. Wyjazd jednak nie zawsze jest możliwy. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia na okres wakacji. To jedna z zasad skutecznego odpoczynku – robić to, czego nie robimy na co dzień. Osoby prowadzące bardziej siedzący, stacjonarny tryb życia, lepiej odpoczywają w ruchu. Z kolei te, których praca polega na wysiłku fizycznym, skuteczniej się zrelaksują, ograniczając aktywność, lecz nie rezygnując z niej zupełnie – lekkie, nieobciążające czynności rekreacyjne, jak: spacery, jazda rowerem czy pływanie są wskazane w każdym przypadku.
„Urlop wypoczynkowy powinien być czasem, kiedy troszczymy się o siebie. Aby skutecznie odciąć się od obowiązków zawodowych, konieczny jest dłuższy, dwutygodniowy odpoczynek. Ważne, aby pamiętać o tym, że porządkowanie papierów, czy zaległy remont niestety nie są równoznaczne z urlopem i nie pozwalają zregenerować sił” – zauważa Maciej Kabaciński, Dyrektor Pionu HR w Quercus.Dodaje, że warto uświadamiać zespół, jak duże znaczenie dla zdrowia i wydajności w pracy ma higiena wakacyjnego wypoczynku.
Urlop wypoczynkowy, dzięki temu, że pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu, które jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, gdyż może prowadzić nawet do depresji. Umiejętny wypoczynek pozwala też obniżyć poziom stresu, a w związku z tym poprawić kondycję układu krwionośnego, nerwowego i odpornościowego (brak wypoczynku i stres zwiększają ryzyko zachorowań). Regularne wakacje zmniejszają też ryzyko zawału. Lepsza kondycja fizyczna przekłada się z kolei na jakość pracy: powierzone zadania wykonujemy pewniej, płynniej i efektywniej.
Kiedy na urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy, poza przypadkami skrajnego poza skrajnymi przypadkami pracoholizmu, generalnie budzi pozytywne skojarzenia. Zastanówmy się jednak, kiedy emocje są najintensywniejsze – przed, czy w trakcie urlopu? Większość z nas wakacyjne podekscytowanie odczuwa już kilka tygodni przed urlopem: planując wyjazd, kompletując garderobę, sprzęt, wakacyjne akcesoria itd. W oczekiwaniu na wakacje wzrasta też nasza wydajność, bo nie chcemy zostawiać niezałatwionych spraw zawodowych.
Nie zawsze jednak chcemy wypoczywać latem. Choć nadal większość Polaków decyduje się na wakacje w lipcu, nieco rzadziej w sierpniu, coraz więcej osób stara się wypoczywać poza klasycznym okresem wakacji, czyli np. w czerwcu lub we wrześniu. Wówczas w kurortach jest mniej tłoczno, taniej, a pogoda – także w Polsce, bywa ładna.
„Jeśli firma nie zaprzestaje działalności w jednym, wspólnym dla wszystkich terminie, fakt, że niektóre osoby wolą wziąć urlop wypoczynkowy w czerwcu lub we wrześniu, jest dla przedsiębiorstwa sytuacją korzystną, bo ułatwia rozplanowanie urlopów. Są też osoby, które zwykle wybierają wakacje w okresie jesienno-zimowym i wówczas jadą na narty, albo w ciepłe kraje. Jednak nawet takie „nieszablonowe pod względem terminów” urlopy trzeba uwzględnić w rocznym planie. Między innymi po to, aby sprawdzić, czy i w jakim stopniu firma będzie potrzebowała w czasie wakacji lub w innym okresie, np. ferii zimowych, dodatkowego wsparcia” – zaznacza Prezes Quercus.
Niezależnie od terminu, warto pamiętać o tym emocjonalnym pobudzeniu w okresie przedurlopowym, a nawet spróbować wykorzystać ten dodatkowy efekt w pracy. Jeśli mamy więcej zapału, energii, siły, bo motywuje nas do działania myśl o zbliżających się wakacjach, spróbujmy przed nimi uporać się z tymi sprawami, które zwykle zostawiamy na potem.
Być może taki zastrzyk energii przyda się bardziej w okresie jesienno-zimowym? Niezależnie od terminów i okoliczności pamiętajmy, że urlop jest nie tylko naszym prawem. Jest obowiązkiem. Jakże słodkim.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)