Wiemy, jak radzić sobie ze stresem! Poznaj 5 sposobów na jego zredukowanie
2016-01-05 00:22
Jak radzić sobie ze stresem? © tatomm - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zarządzanie stresem. Czy to w ogóle możliwe?
1. Zredukowanie bez walki
Stres z jednej strony dopinguje nasze działanie w wielu sytuacjach – z drugiej może przyczynić się do porażki w takim działaniu. Podczas ważnych dla nas wydarzeń życiowych, takich jak rozmowa kwalifikacyjna, negocjacje handlowe czy egzaminy, stres ma prawo się pojawić. Nawet osoby doświadczone w takich sytuacjach nie zawsze są w stanie nad nim zapanować. Nie powinno się jednak mówić o stresie w kategoriach walki z nim, gdyż jest on naturalną reakcją organizmu. Można natomiast próbować go redukować. Co zatem powinniśmy robić?
Na początku musimy uświadomić sobie, że w czasie ważnego dla nas spotkania zaczynamy czuć się niepewnie i często wątpić we własne umiejętności. Zaakceptowanie tego jest podstawowym krokiem, który pomoże nam uwierzyć w siebie, a tym samym poczuć się lepiej. Warto wspomnieć tutaj o praktyce zwanej STOP – autorstwa dr Elishy Goldstein. STOP jest akronimem składającym się z kolejnych części: S – stań, T – teraz weź oddech, O – obserwuj, P – pójdź dalej. Technika ta pomaga radzić sobie z nerwami i napięciem. Co więcej, jest naprawdę prosta w zastosowaniu. Koncentracja na oddechu i wrażeniach z ciała oraz chwilowe zatrzymanie się pozwala aktywować układ parasympatyczny odpowiedzialny przede wszystkim za odczuwanie relaksu. Z tej metody można skorzystać nie tylko przed spotkaniem, ale również w jego trakcie.
2. Przygotowanie wpływa na zestresowanie
Mniejsze obawy przed spotkaniem będziemy mieć wówczas, kiedy się do niego dobrze przygotujemy. Rozeznanie w temacie, obszarach zainteresowań klienta, działalności pracodawcy, itd., będzie miało duży wpływ na nasz stan psychiczny i pewność siebie podczas spotkania. Poza tym warto ustalić, co jest dla nas ważne i jakie są cele spotkania. Skupmy się na swoich mocnych stronach. Przypomnijmy sobie sukcesy i przykłady, które potwierdzą nasze kwalifikacje.
fot. tatomm - Fotolia.com
Jak radzić sobie ze stresem?
3. Pozytywne nastawienie
Wiara w zwycięstwo to część sukcesu. Lepiej więc iść na spotkanie z przekonaniem o możliwości jego odniesienia. Jest to o wiele bardziej budujące i napawające nadzieją niż przekonanie, że może się nie udać. Pozytywne myślenie pomaga także rozładować stres. Warto wcześniej wyobrazić sobie nasze zwycięstwo i sytuację, w której je osiągniemy. Jest to technika często stosowana przez aktorów, prelegentów, sprzedawców czy sportowców. Na spotkanie warto też przyjść trochę wcześniej, aby oswoić się z otoczeniem. Unikajmy spóźnienia, które może wywołać w nas dodatkowe negatywne emocje.
4. Aktywność i wypoczynek
Idealnym sposobem na stres jest aktywność fizyczna. Spacer na miejsce spotkania może zmniejszyć nasze zdenerwowanie. Podczas trwania przyjemnego wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormony szczęścia, czyli tzw. endorfiny, które wyzwalają uczucie przyjemności i odprężenia. Co więcej – ruch wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces koncentracji i naszą kreatywność. Warto też przed takim ważnym spotkaniem wypocząć, np. dobrze się wyspać.
5. Prawidłowe oddychanie
Istotnym czynnikiem podczas próby ukojenia nerwów może okazać się prawidłowy oddech. Płytki oddech nie tylko towarzyszy stresowi, ale dodatkowo go potęguje. Tego rodzaju oddychanie to dla naszego mózgu sygnał, że coś jest nie tak. Kiedy organizm odczuwa zdenerwowanie, zaczyna wyłączać podstawowe funkcje, za które odpowiedzialny jest mózg, takie jak m.in. myślenie. Tym, czego potrzebujemy w takiej sytuacji, jest oddychanie przeponowe, które stosujemy np. przy spalaniu pożywienia i produkcji energii.Czytaj także:
- Stres w pracy: polscy pracownicy na czele Europy
Każdy z nas może mieć też własne metody walki ze stresem. Znamy w końcu samych siebie najlepiej. Warto jednak, podczas ważnych sytuacji życiowych, skorzystać z powyższych metod. W wielu sytuacjach mogą okazać się pomocne przy redukcji stresu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)