Długie weekendy i święta 2016
2015-11-03 11:24
Długie weekendy 2016 © gustavofrazao - Fotolia.com
Przeczytaj także: Długie weekendy 2015
W tym roku zabawa sylwestrowa może się trochę przeciągnąć – 1 stycznia (Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki) przypada w piątek, tak więc bardziej zagorzali imprezowicze będą mieli całe trzy dni, aby wrócić do formy przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia pracy. Jeżeli dla kogoś i to będzie za mało, może wziąć dwa dni urlopu – 4 i 5 stycznia – i cieszyć się aż sześciodniowym odpoczynkiem. Kolejny dzień wolny (Święto Trzech Króli) przypada bowiem już w środę 6 stycznia.Na następny długi weekend będziemy musieli poczekać do Wielkanocy, która w nadchodzącym roku wypadnie wcześnie – 27 marca. W tym przypadku nie ma rzecz jasna niespodzianek – dodatkowym dniem wolnym będzie poniedziałek 28 marca. Jeżeli pogodowe trendy z ostatnich lat będą się utrzymywać, nie pozostaje nic innego jak życzyć udanej zabawy na śnieżki w śmigus-dyngus.
Długi weekend majowy? Nie w 2016 roku. Dla wielu osób będzie zapewne sporym rozczarowaniem, że 1 maja (Święto Pracy) wypada w niedzielę – a za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje „zwrot” dnia wolnego. Jeżeli więc zapragniemy zrobić sobie kilkudniową przerwę, będziemy zmuszeni wziąć dzień urlopu (2 maja), co, wliczając Święto Konstytucji 3 Maja, zapewni nam cztery doby na regenerację sił (30 kwietnia – 3 maja).
Boże Ciało, podobnie jak Wielkanoc, wypadnie w nadchodzącym roku wcześnie – już 26 maja. Standardowo będzie to czwartek, więc i w tym przypadku dodatkowy dzień urlopu pozwoli nam cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem.
Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (również święto Wojska Polskiego), przypadające 15 sierpnia. W roku 2016 będzie to poniedziałek – letni wyjazd za miasto w celu regeneracji sił może być więc nienajgorszym pomysłem.
fot. gustavofrazao - Fotolia.com
Długie weekendy 2016
1 listopada w 2016 roku (Wszystkich Świętych) wypada we wtorek – długi weekend jest więc również możliwy kosztem jednego dnia urlopu. Za to już Święto Niepodległości (11 listopada) szczęśliwie przypadnie w piątek.
Przydatne linki:
Dni wolne od pracy w roku 2016
Ostatnie dni wolne w roku to Święta Bożego Narodzenia – tym razem przypadną w niedzielę i poniedziałek, więc jeden dzień ustawowo wolny (25 grudnia) „przepadnie”. Pocieszające może być to, że Wigilia wypadnie w sobotę.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy kalendarz długich weekendów w nadchodzącym roku jest sprzyjający – z jednej strony wyjątkowo dużo wolnych dni przypadnie w piątek lub w poniedziałek, z drugiej – rozczarowuje krótki – długi weekend majowy, z którym wiele osób wiąże największe plany. Tym razem zamiast pięciu dni (z jednym urlopowym) będziemy mieć cztery. Również Boże Narodzenie „zabierze” nam jeden dzień ustawowo wolny od pracy, jednak zrekompensuje to przypadająca w sobotę Wigilia (w końcu i tak większość z nas bierze wówczas wolne). Co ciekawe, w 2016 roku żadne ze świąt wolnych od pracy nie przypada w sobotę – gdyby tak było, pracodawcy musieliby nam ten dzień „oddać”.
Jeżeli nawet kalendarz nie do końca ułożył się po naszej myśli, warto już teraz zastanowić się, jak wykorzystać to, co nam oferuje. A na pocieszenie można dodać, że w 2017 roku weekend majowy będzie zgodny z życzeniem wielu osób – 1 i 3 maja przypadną bowiem w poniedziałek i środę.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)