Daj sobie szansę na awans zawodowy
2015-07-20 00:15
Daj sobie szansę na awans zawodowy © Rawpixel - Fotolia.com
Przeczytaj także: Awans wewnętrzny: jak postępować?
Czasem przyczyna braku awansu leży w pracowniku, a dokładniej – jego błędnym myśleniu o sobie, współpracownikach i firmie. Jakie błędy najczęściej popełniają pomijane przy awansach osoby?Ludzie po prostu powinni wiedzieć, że ciężko pracuję
Wkładanie wiele wysiłku w pracę nie oznacza, że spłyną na Ciebie nagrody, a przełożeni go dostrzegą. Czasem trzeba się postarać, by inni dostrzegli i docenili Twoją ciężką pracę. Dostałeś pochwałę za dobrze wykonane zadanie? Znajdź sposób na zakomunikowanie szefowi o swoich osiągnięciach. Nie bój się mówić głośno o swoich sukcesach, ale rób to w taki sposób, by zespół nie postrzegał Cię jako chwalipięty. Możesz też kupić sobie apaszkę, broszkę czy krawat jako przypomnienie tego sukcesu. Kiedy ludzie będą komentować Twój nowy zakup, powiedz im, co się za nim kryje.
Mój szef wie, że chcę awansować
To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pamiętaj – Twój przełożony nie czyta w Twoich myślach. Zastanów się, jak widzisz swoją dalszą karierę. Spotkaj się z przełożonym i przedstaw swoje cele. Nie kończ spotkania dopóki nie będziesz pewny, że szef daje Ci wsparcie i rozumie, w jakim kierunku zmierzasz. „Pomożesz mi?” – to kluczowe pytanie podczas tej rozmowy, ponieważ aby awansować, będziesz potrzebował jego aprobaty – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Mój współpracownik jest moim przyjacielem i nigdy nie rywalizowałby ze mną o wolne stanowisko
Oczywiście, że nie – to tylko świetna posada, oferująca o 20% wyższą pensję niż oboje obecnie zarabiacie. Pomyśl racjonalnie. Miej na uwadze, że w biurze ważniejszy jest biznes i kariera niż przyjaźń. To nie jest nieformalne spotkanie przy kawie. To świetnie, że masz dobre kontakty ze współpracownikami, ale bądź czujny, bo ktoś może sprzątnąć Ci sprzed nosa Twój wymarzony awans.
fot. Rawpixel - Fotolia.com
Daj sobie szansę na awans zawodowy
Jedyne informacje o nowych wakatach ogłaszają kadry
To nie do końca prawda. Z biurowych plotek możesz dowiedzieć się niemal o wszystkim. Poznaj ludzi z innych działów, którzy dadzą Ci znać, jeśli pojawi się jakaś ciekawa oferta, bo np. ktoś będzie odchodził z firmy. W takiej sytuacji możesz wyjść z propozycją objęcia danego stanowiska zanim dział HR rozpocznie rekrutację zewnętrzną. Krótkie pytanie: „Cześć, jak minął weekend?”, jest dobrym wstępem do utrzymywania kontaktów z innymi pracownikami i nawiązania relacji. Tylko nie sprawiaj wrażenia interesownego – to zniechęci ludzi do kontaktu z Tobą.
Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi managerami, mój przełożony się wystraszy
Tak i nie. Tak, jeśli Twój szef nie jest dobry w tym, co robi. Jeśli chciałbyś pracować w jakimś innym dziale, za pomocą wszelkich środków postaraj się nawiązać kontakt z ludźmi, którzy tam pracują. Okaż zainteresowanie ich pracą i powiedz, że chciałbyś nauczyć się więcej. Zadeklaruj swoją pomoc – oczywiście, o ile nie będzie to kolidowało z Twoimi własnymi obowiązkami, ponieważ wtedy Twój szef może się zezłościć, a nie przestraszyć. Dzięki nawiązaniu dobrych kontaktów, jeśli w danym dziale pojawi się wolny etat, na pewno zostaniesz wzięty pod uwagę podczas rekrutacji – opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Pamiętaj, najważniejsze to być uczestnikiem, a nie obserwatorem własnej kariery. Przestań patrzeć, jak inni pną się w górę, i zacznij aktywnie działać, aby osiągnąć wymarzony cel.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)