Toksyczne miejsce pracy - jak je rozpoznać?
2015-06-19 00:56
Plotki w pracy © bertys30 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przemoc w pracy to nie tylko mobbing
Niesprawiedliwość
- Wykonujesz ciężką pracę popartą sukcesami, a nie jesteś za nią doceniany i nie otrzymujesz godziwego wynagrodzenia
- Współpracownicy podkradają Twoje pomysły
- Członkowie zespołu nie biorą odpowiedzialności za projekty, a w razie niepowodzenia – zrzucają odpowiedzialność za innych.
Niemoralne zachowania
- Jesteś proszony o fałszowanie danych, raportów czy dokumentów
- Współpracownik prosi Cię o zachowanie dyskrecji w sytuacji, gdy przyłapujesz go na nieuczciwych praktykach, które szkodzą firmie
- Kolega z biura ma romans w pracy i prosi, byś nie mówił o tym nikomu
Toksyczni przełożeni i współpracownicy
- W biurze stale pojawiają się plotki, a niektórzy ze współpracowników szpiegują
- Współpracownicy nie przestrzegają terminów, są leniwi i przestają być wydajni
- Szef przekracza granice dobrego smaku, opowiadając nieprzyzwoite lub rasistowskie dowcipy albo snując niewybredne aluzje w stosunku do pracowników.
- Ty lub Twój współpracownik padacie ofiarą mobbingu lub zastraszenia.
Grzeczna konfrontacja
Sam możesz efektywnie rozwiązywać problem toksycznych współpracowników – plotkarzy, donosicieli czy złodziei pomysłów. Zamiast dać się sprowokować oraz ponieść emocjom, należy rozpocząć od rzeczowej rozmowy z nieetycznym współpracownikiem. Powiedz, że jego działania mogą przynieść mu więcej szkody niż pożytku. Jeśli mimo polubownych propozycji rozwiązania problemu, nie widzi w swoim zachowaniu nic złego, ostatecznym rozwiązaniem jest przekazanie sprawy szefowi.
fot. bertys30 - Fotolia.com
Plotki w pracy
Wycofanie się
Nawet mimo Twoich dobrych chęci mogą zdarzać się sytuacje, w których nie powinieneś wchodzić w niepotrzebne dyskusje z toksycznym współpracownikiem. Jeśli zauważasz, że dana osoba zachowuje się bardzo nerwowo, wręcz agresywnie lub grozi Ci – powoli wycofaj się, by uniknąć jej wybuchu. Zgłoś wówczas dany incydent szefowi lub działowi HR i zaznacz, że czujesz się zagrożony przez współpracownika – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl
Kontakt z prawnikiem
Jeśli ani Twój przełożony, ani dział HR nie pomoże Ci w rozwiązaniu problemu toksycznego współpracownika, poradź się specjalisty w zakresie prawa. Sprawdź, co możesz zrobić, by obronić się przed ich negatywnym wpływem.
Zaplanuj odejście
Niestety nie możesz za wszelką cenę zmienić kultury korporacyjnej miejsca pracy, jeśli jest ono przesiąknięte atmosferą toksyczności. Najlepszą decyzja jest wówczas zmiana pracodawcy. Nie możesz przecież cierpieć w milczeniu i traktować każdego dnia pracy, jako męczarnię. Po prostu skoncentruj się na swojej przyszłości i pomyśl, co możesz osiągnąć w organizacji, która docenia pracownika i dba o relacje wewnętrzne.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)