Wysokość wynagrodzenia: w 2015 mniejsze podwyżki
2014-09-20 00:16
Średnia podwyżka planowana na rok 2015 wynosi 2,2% © jacekbieniek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zarobki Polaków w 2030 r.
W ciągu ostatnich kilku lat średnie wzrosty wynagrodzeń w Polsce nie przekraczały poziomu 4%. Dopiero od 2014 r. planowane i realizowane podwyżki są niższe.Nie jest to jednak powód do pesymizmu – komentuje Katarzyna Stasińska – lider praktyki doradztwa wynagrodzeniowego w Aon Hewitt. Zmiana ta idzie w parze z niskim poziomem inflacji – realne podwyżki są znacznie wyższe od inflacyjnych prognoz na 2015 r. Dzięki temu polskie społeczeństwo nadal będzie można nazywać „stopniowo bogacącym się”.
W 2014 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych najprawdopodobniej wyniesie około 0,5%. Wiele prognoz inflacyjnych na 2015 r. przewiduje dla naszego kraju 1,5%, co daje realny wzrost płac o 2,2%. Dla porównania, realny wzrost płac w Niemczech wyniesie 1,6%, we Francji 1,7%, w Belgii 0,8% a w Wielkie Brytanii 1%.Wśród krajów Europy Środkowo Wschodniej wyższych realnych podwyżek mogą spodziewać się bułgarscy (2,5%) i rosyjscy pracownicy (2,7%). W Czechach, Słowacji i na Węgrzech, realnie płace wzrosną średnio o 1,2%.
A co dzieje się z płacami na Ukrainie? Wszystko wskazuje na to, że inflacja nie wyhamuje w 2015 r. realne płace będą niższe niż dzisiaj.
Coraz częstszą praktyką stosowaną przez ukraińskie oddziały międzynarodowych firm jest określanie wynagrodzenia w dolarach amerykańskich, szczególnie menedżerom wyższego szczebla. Przy wypłacie pensji, pracownik otrzymuje ją w USD lub w hrywnach, przy czym wypłata jest równowartością przyznanej kwoty w dolarach – komentuje Katarzyna Stasińska.
fot. jacekbieniek - Fotolia.com
Średnia podwyżka planowana na rok 2015 wynosi 2,2%
W Polsce – kadrze menedżerskiej mniej niż specjalistom
Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej i dla kierowników w Polsce będą o 0,1 punktu procentowego niższe niż dla wykwalifikowanych specjalistów i pracowników fizycznych.
Jedną z przyczyn tych różnic mogły być zamrożenia podwyżek, jakie w ostatnich latach obserwowaliśmy w wielu organizacjach. Na ogół, w takich sytuacjach najbardziej poszkodowani są szeregowi pracownicy, których wynagrodzenia są dużo niższe niż ich przełożonych. W efekcie, wiele firm ma potrzebę dorównania płac specjalistów do warunków rynkowych – komentuje Stasińska.
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
- Kalkulator wynagrodzeń
- Kalkulator płac (wynagrodzenia) brutto-netto
Widełki płacowe są aktualizowane, ale indeksacja płac odchodzi w zapomnienie
Wiele badanych firm planuje w 2015 r. zaktualizować swoje widełki płacowe (minimalne i maksymalne poziomy pensji przewidziane dla poszczególnych grup stanowisk). Średnio, widełki będą podnoszone o 3,5%. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pracownicy tych firm dostaną automatyczne podwyżki o 3,5%. Jak wynika z badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey tylko 4% polskich firm w przyznaje podwyżki obowiązkowo. Średnia podwyżka planowana na rok 2015 wynosi 2,2%.
Indeksacja płac już od dawna jest reliktem przeszłości. Nowoczesne organizacje chcą przyznawać podwyżki tym pracownikom, których praca jest pozytywnie oceniana. Tym najlepszym należy dawać dużo więcej niż średnia w firmie lub inflacja w kraju, a co za tym idzie – tym najgorszym nie dawać nic – komentuje Katarzyna Stasińska. Badanie Aon Hewitt pokazało, że w roku 2015, najlepszym pracownikom przyznane zostaną średnio 2x większe podwyżki niż pracownikom o przeciętych wynikach pracy.
fot. mat. prasowe
Prognozowana inflacja i podwyżki
Metodologia badania
Analiza została przygotowana na podstawie 27-mej edycji badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey. Badanie przeprowadzono w sierpniu 2014 w 120 krajach. Badanie zbiera informacje o przyznanych w 2014 i planowanych na 2015 podwyżkach płac zasadniczych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)