eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWłasny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć

Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć

2014-09-18 10:11

Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć

Najważniejszy jest pomysł na biznes © Rawpixel - Fotolia.com

Firmę z Polsce, zwłaszcza jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bardzo łatwo – w ciągu jednego dnia, w jednym okienku lub elektronicznie. Równie łatwo jednak tę firmę stracić, o czym świadczy fakt, że aż 15% proc. zakładanych w naszym kraju przedsiębiorstw przeżywa na rynku zaledwie rok lub krócej, a tylko połowa więcej niż 4 lata. Sukces firmy w dużej mierze zależy bowiem od tego, czy jesteśmy przygotowani do prowadzenia własnego biznesu: organizacyjnie, formalnie i psychologicznie.

Przeczytaj także: Zakładanie firmy: warto mieć zaufany profil na ePUAP

Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie własnego biznesu, warto tę decyzję dobrze przemyśleć i odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

1. Czy znalazłem niszę, z której jestem w stanie się utrzymać?


Rozpoczęcie działalności gospodarczej należy poprzedzić badaniem rynku. Powinno ono uwzględniać przynajmniej liczbę potencjalnych odbiorców towaru lub usługi, wielkość konkurencji i jej pozycję oraz tzw. bariery wejścia tzn. czynniki ograniczające zaistnienie na rynku (np. konieczność uzyskania koncesji, potrzeby kapitałowe, dostęp do dostawców i kanałów dystrybucji).

W dzisiejszych czasach trudno wymyślić zupełnie oryginalny pomysł na biznes, jednak nawet dostawcy popularnych usług czy towarów, mogą przekonać klientów, jeśli złożą im konkurencyjną ofertę w nowatorskiej formie.

Najlepsze pomysły na firmę rodzą się najczęściej z niemożności zaspokojenia własnych potrzeb. W sferze, gdzie my sami jako konsumenci mamy problem ze znalezieniem dóbr odpowiedniej jakości, podobną potrzebę odczuwają prawdopodobnie również inni. Sztuką jest poprawnie zanalizowanie skali tego zjawiska i umiejętność odpowiedzenia na nie własnym biznesem.

Musimy również wiedzieć, jak swój pomysł „zmonetyzować” tzn. jak dotrzeć do klientów, którzy będą chcieli za niego zapłacić. Konieczna jest przy tym kalkulacja przewidywanych przychodów z działalności. Dopiero po porównaniu ich z koniecznymi nakładami, możemy przewidywać, czy przedsięwzięcie się powiedzie.

fot. Rawpixel - Fotolia.com

Najważniejszy jest pomysł na biznes

Najlepiej byłoby znaleźć niszę na rynku, wtedy nasz biznes ma największe szanse na powodzenie. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie źródeł finansowania.


2. Czy jestem gotowy, by zostać własnym szefem?


Nie każdy z nas rodzi się biznesmenem. Większą szansę na powodzenie mają osoby, które dysponują zespołem cech ogólnie nazywanych przedsiębiorczością. Składają się na niego: pomysłowość, inicjatywa, umiejętność ponoszenia ryzyka, odpowiedzialność, poczucie niezależności, a także dyscyplina i dobra organizacja. Przede wszystkim jednak należy być silnie zmotywowanym i liczyć się z ryzykiem niepowodzenia.

Oceniając własną gotowość do podjęcia ryzyka związanego z zarządzaniem firmą, warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy to, co chcę robić, jest czymś, co lubię? Oddając się pasjom, temu co jest nam bliskie, z reguły jesteśmy bardziej zdeterminowani w dążeniu do celu. Przekonanie o własnych kompetencjach i osobiste oddanie dla działalności, którą pragniemy się zająć, ułatwi nam pozyskanie klientów.

3. Jak będę finansować swoją działalność?


Sam pomysł na biznes nie wystarczy, by osiągnąć sukces – nawet jeśli jest to pomysł ciekawy i odpowiada na potrzeby rynku. Trzeba założyć, że firma nie od razu będzie mogła się sama utrzymać i przyniesie zysk. Konieczne jest inne źródło finansowania: własne oszczędności, pożyczka – komercyjna lub na preferencyjnych zasadach, środki wspólników, dotacje na założenie firmy (z urzędu pracy, programów unijnych), zewnętrzny inwestor (indywidualny lub fundusz inwestycyjny typu venture capital).

Planowanie budżetu firmy należy rozpocząć od oszacowania kosztów. W przypadku małej firmy usługowej będą one obejmowały np. składki na ZUS, wynajem biura, transport (dojazd do klienta), telefon, księgowość i promocję. W przypadku firmy handlowej lub np. lokalu gastronomicznego, trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę nakłady na przystosowanie i wyposażenie lokalu, towar, wynagrodzenia dla personelu. W firmie produkcyjnej dochodzą jeszcze koszty materiałów, narzędzi i urządzeń.

W zależności od branży i skali planowanego biznesu bezpieczne jest zapewnienie sobie finansowania przynajmniej na rok do 2 lat.

4. Jaką formę opodatkowania wybrać?


Jeśli już zadecydowaliśmy, co chcemy robić i do jakich klientów trafić, czas poznać podstawy podatkowe prowadzenia firmy. Niewiedza w tym względzie i błędy, jakie z niej wynikają, niosą ze sobą nie tylko konsekwencje skarbowe, ale również wpływają na kondycję finansową naszego biznesu.

Spółki kapitałowe są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych CIT – 19 % oraz podatkiem od dywidendy wypłacanej wspólnikom. Natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jednoosobowo oraz wspólnicy spółek cywilnych i osobowych mają prawo wyboru.

O dokonanie wyboru formy opodatkowania i sposobu rozliczania się z przychodów zostaniemy poproszeni już podczas rejestracji firmy. Tę sprawę trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Można to zrobić dopiero na początku następnego roku podatkowego.

Mamy 4 możliwości:
  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • i kartę podatkową.
Nie każda opcja jest dostępna dla każdej formy i przedmiotu działalności. W przypadku zasad ogólnych (zarówno podatku wg skali jak liniowego), podatek obliczamy od dochodu, tj. różnicy pomiędzy faktycznie uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania. Przy opodatkowaniu ryczałtem podatek obliczamy od przychodu, czyli koszty uzyskania przychodu nie będą miały wpływu na wysokość naszego podatku. Natomiast przy opodatkowaniu kartą podatkową na wysokość zobowiązania podatkowego nie ma wpływu ani wielkość przychodu, ani koszty, gdyż kwota podatku ustalana jest decyzją organu podatkowego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: