eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJak negocjować wynagrodzenie?

Jak negocjować wynagrodzenie?

2014-03-13 12:53

Jak negocjować wynagrodzenie?

Jak negocjować wynagrodzenie podczas rekrutacji? © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Pracodawcy rzadko od razu składają najlepszą możliwą propozycję wynagrodzenia. Zatem Ci, którzy podejmują negocjacje, zarabiają najczęściej więcej od tych, którzy się poddają. Dobrze przemyślane i rozegrane pertraktacje nie tylko mogą spowodować, że będziesz więcej zarabiał, ale również czynią Cię silniejszym kandydatem, a co za tym idzie – pracownikiem.

Przeczytaj także: Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia

Z reguły kandydaci, którzy przystępują do negocjacji pensji w konstruktywny i przemyślany sposób, są lepiej postrzegani niż Ci, którzy w ogóle się tego nie podjęli. Pokazują oni bowiem, że posiadają umiejętności, dzięki którym firma będzie chciała ich zatrudnić. Powinieneś zatem zacząć przygotowywać grunt pod rozmowy o wynagrodzeniu nawet przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Oto przewodnik ekspertów monsterpolska.pl, jak - krok po kroku – to zrobić:

Podczas rekrutacji

Zrób research: Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz – ile zarabiają pracownicy, jakie posiadają świadczenia pozapłacowe oraz sprawdź średnie zarobki w Twojej branży. Postaraj się także dowiedzieć wszystkiego o firmie, jej konkurencji i całej branży. Potem zastanów się, jaka pensja i dodatki by Cię zadowoliły oraz czy chciałbyś piąć się w górę. Te informacje okażą się kluczowe podczas negocjacji.

Nie rozpoczynaj tematu zbyt wcześnie: Nigdy nie odniesiesz sukcesu, jeśli zbyt szybko zaczniesz mówić o pieniądzach. Przystąp do ataku dopiero wtedy, gdy rekruterzy Cię pokochają. Wcześniej jesteś tylko jednym z wielu kandydatów, których łatwo można odrzucić. Kiedy pracodawca poczuje, że jesteś tym właściwym, rozpocznie się proces dochodzenia do kompromisu.

Nie daj się złapać w pułapkę: Jeśli osoba prowadząca rekrutację jako pierwsza zada Ci pytanie o wymarzone wynagrodzenie, odpowiedz w następujący sposób: „Doskonale rozumiem, dlaczego jest to ważna kwestia – Państwo staracie się zdecydować, kogo chcecie widzieć dalej w procesie rekrutacji, a rozmowy z nieosiągalnymi kandydatami nie mają sensu. Po drugie, wiem, że ludzie bardzo często zaniżają swoje oczekiwania w obawie, że wypadną z gry. Ja wolę dowiedzieć się, jakie są Państwa możliwości, przy pogodzeniu wartości jaką wniosę do organizacji i firma będziecie sobie mogła na to pozwolić”. W ten sposób sprawdzisz, jaką pensję proponują – to będzie Twój punkt wyjściowy do negocjacji, oczywiście jeśli ta kwota Cię nie zadowoli. Jeśli rekruterzy nadal będą chcieli poznać konkretną kwotę z Twojej strony, spróbuj porozmawiać o średnich przedziałach pensji w tej branży.

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Jak negocjować wynagrodzenie podczas rekrutacji?

Nigdy nie odniesiesz sukcesu, jeśli zbyt szybko zaczniesz mówić o pieniądzach. Przystąp do ataku dopiero wtedy, gdy rekruterzy Cię pokochają. Wcześniej jesteś tylko jednym z wielu kandydatów, których łatwo można odrzucić.


Czas negocjacji

Zacznij pierwszy: Postaraj się wspomnieć dokładną kwotę, zanim zrobi to pracodawca. Wtedy negocjacje będą obracać się wokół Twoich oczekiwań finansowych.

Nie zobowiązuj się zbyt szybko: Pracodawca często oferuje pracę i wysokość pensji w jednym czasie. Nigdy nie zgadzaj się od razu – nawet jeśli propozycja Ci się podoba. Zawsze możesz zdobyć więcej. Powiedz, że się zastanowisz i podaj konkretny termin, kiedy podejmiesz decyzję.

Wzbudź w nich zazdrość: Jeśli brałeś udział w innych rekrutacjach, wspomnij o potencjalnych pracodawcach. Powiedz, jakie złożyli Ci oferty, i zobacz, czy przyspieszą przez to proces rekrutacji lub podniosą swoją propozycję wynagrodzenia. Wiedza, że otrzymałeś już inne oferty pracy, sprawi, że staniesz się w ich oczach bardziej atrakcyjny. Nie zmyślaj jednak. Takie rzeczy czasem wychodzą na jaw i wówczas potencjalny pracodawca prawdopodobnie skreśli Cię z dalszych etapów rekrutacji.

Wyraź swoje oczekiwania: Powiedz jasno pracodawcy, czego oczekujesz od pracy - w zakresie wynagrodzenia, świadczeń pozapłacowych oraz możliwości rozwoju. Może to być np.: możliwość pracy zdalnej, autonomia lub kierownictwo nad danym obszarem czy nazwa stanowiska, jeśli ma to dla Ciebie duże znaczenie.

Wynegocjuj dodatki: Jeśli pracodawca nie może zaoferować satysfakcjonującej Cię kwoty, pomyśl o innych wartościowych opcjach, które mogą nie być tak kosztowne. Może to być zwrot kosztów edukacji, która w dłuższej perspektywie zwiększy Twoją zawodową atrakcyjność na rynku pracy.

Określ swoją wartość: Wyraź swoją wartość w konkretnych przykładach, np. ile dzięki Tobie poprzedniej firmie udało się zaoszczędzić lub jak prowadzony przez Ciebie projekt zwiększył dochody przedsiębiorstwa – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Dokładnie powiedz, jak cenny zamierzasz być w swojej nowej pracy, i co dzięki Tobie zyska firma.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Adrian mioduszewski 49394

    adrian mioduszewski 49394 / 2014-04-19 15:51:20

    Moim zdaniem w Polsce jest tak , że ile sobie wynegocjujesz na rozmowie kwalifikacyjnej, tyle będziesz potem przez lata zarabiał. Dla jednych jest to dobre , dla innych nie . w Polsce przy tak dużym bezrobociu i braku pracy ciężko jest o jakie kol wiek negocjacje z pracodawcą. Zwykle gdy pracownikowi nie podobają się jego zarobki i zaczyna negocjacje często dostaje wolna rękę, pozostaje przy dotychczasowym wynagrodzeniu albo może sobie szukać nowej lepszej pracy w której i tak pewnie n dużo większe wynagrodzenie nie ma co liczyć. Każdy pracodawca doskonale wie ile może zapłacić za pracę wykonywaną przez pracownika. Myślę , że w dobrze ułożonej firmie powinien być odpowiedni system motywacyjny i system awansów. Nowo zatrudniona osoba dostaje pewną kwotę, która wzrasta po okresie próbnym, następnie wzrasta np. po roku. Potem następują przeszeregowania, które powodują z jednej strony, że pracownik z upływem czasu zarabia coraz lepiej, bo doświadczenie zdobyte w firmie procentuje coraz większą wydajnością, a jednocześnie musi się starać, by stale być coraz lepszym, bo gdy spocznie na laurach, to podwyżkę dostanie kto inny. Taki system mógł by bardzo pomocny w negocjowaniu wynagrodzenia przez pracownika . odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: