Utrata pracy: czego nie powinieneś robić?
2013-12-23 08:20
Czego nie robić kiedy stracisz pracę? © iko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Utrata pracy - jak wesprzeć partnera?
Oto cztery rzeczy, których należy za wszelką cenę unikać po stracie pracy.Nie opóźniaj wpisania się do rejestru bezrobotnych
W większości przypadków, zasiłki dla bezrobotnych nie są wypłacane nawet do kilku tygodni po przyjęciu wniosku. Instytucje i urzędy państwowe potrzebują czasu, stąd potrzeba Twojego szybkiego działania w tej sprawie. Świadczenia mogą pojawić się jeszcze później z powodu innych czynników, jakim może być chociażby Twoja odprawa. Załatw to natychmiast. Jeżeli jesteś już w trakcie rekrutacji do innej pracy, istnieje szansa, że możesz już się nie kwalifikować do pobierania świadczeń. Pamiętaj więc o konieczności sprawdzania zasad statusu bezrobotnego aby wiedzieć, czy nadal możesz starać się w ogóle o taki status.
Nie bierz tego do siebie
Nawet najlepsi pracownicy mogą stać się ofiarami redukcji zatrudnienia. Firmy ciągle zmieniają plany i działania i są niekiedy zmuszone do podejmowania tak trudnych decyzji jak zwolnienie nawet tych dobrych i produktywnych pracowników. Jedną z najbardziej niszczących i szkodliwych rzeczy, jakie może robić osoba, która właśnie utraciła pracę, jest tłumienie w sobie negatywnych emocji.
Choć może być trudno zachować pozytywne nastawienie i racjonalne myślenie tuż po utracie pracy, trzymanie się negatywnych uczuć może stworzyć jeszcze więcej problemów i rodzić frustracje, które działają przeciwko Tobie podczas szukania nowej posady. Negatywne myślenie przyczyni się do porażki na rozmowie o nową pracę i powstanie w ten sposób błędne koło.
Najlepiej daj sobie trochę czasu, aby „przecierpieć” utratę pracy i poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się swojej karierze. Bez niepotrzebnych nerwów zastanów się, co chcesz dalej robić w przyszłości.
fot. iko - Fotolia.com
Czego nie robić kiedy stracisz pracę?
Nie bądź nierozsądny w kwestii finansów
Po utracie pracy stresująca jest także świadomość, że nie ma co czekać na kolejną kopertę z wypłatą. Nie wpadaj jednak w panikę i nawet jeśli Cię kusi, nie wypłacaj pieniędzy z inwestycji czy konta emerytalnego.
Powinieneś oprzeć się temu pragnieniu natychmiast i dać sobie trochę czasu na ułożenie rozsądnego planu działania. Pomyśl - masz oszczędności, które można wykorzystać? Czy otrzymałeś odprawę lub rekompensatę z tytułu niewykorzystanego urlopu? Posiadasz ubezpieczenie od nagłych wypadków, które będzie jeszcze obejmowało Cię przez kilka miesięcy? Poszukaj także sposobów na zmniejszenie wydatków podczas szukania następnej pracy.
Nie wieszaj psów na byłym pracodawcy
Choć to kuszące, należy opanować się i nie mówić źle o poprzednim pracodawcy, bez względów na powody, dla których już tam nie pracujesz. Skupiając się na pozytywnych aspektach swojego poprzedniego pracodawcy lub samej pracy, będziesz sprawiał wrażenie solidnego i profesjonalnego pracownika. Nigdy nie wiadomo, kiedy twój były pracodawca będzie znowu zatrudniał i zadzwoni do Ciebie z ofertą pracy. Stare przysłowie głoszące, żeby nie palić za sobą wszystkich mostów, jest zaskakująco prawdziwe, bez względu na to, ile czasu minęło. Zawsze istnieje możliwość, że ktoś z kim pracowałeś w przeszłości, pewnego dnia może mieć posadę dla Ciebie.
oprac. : Małgorzata Majewska / Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)